Trądzik wywołany przez maseczkę ochronną. Sprawdź jak temu zapobiec!

W czasach pandemii znacznie wzrosły problemy skórne u wielu osób. Noszenie maseczki ochronnej przez kilka godzin powoduje, że skóra staje się bardziej narażona na przenoszenie zanieczyszczeń na twarzy, a w efekcie może pojawić się trądzik, który znacznie potrafi pogorszyć nasze samopoczucie i wygląd cery. O czym trzeba pamiętać, by tego uniknąć?

Trądzik, który powstaje w wyniku noszenia maseczki ochronnej ma już swoją specjalną nazwę – maskne.

– Maskne to dosyć nowy termin. Odnosi się do wyprysków, które powstają wskutek noszenia maseczki ochronnej. Powstał z połączenia dwóch angielskich słów – mask (maseczka) oraz acne (trądzik). – To jak najbardziej realny problem – mówiła w rozmowie z BBC dermatolog z Yale School of Medicine dr Mona Gohara.

Czytaj także:  Dr Grzesiowski krytykował rząd za sposób walki z koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia wyrzuciło go z pracy

Maskne, czyli trądzik mechaniczny, charakteryzuje się przede wszystkim wypryskami w formie zaskórników zamkniętych i otwartych. Pojawiają się głównie w okolicy ust, na brodzie, policzkach oraz na linii żuchwy. Są to okolice, które właśnie zakrywa maseczka ochronna. Co możesz zrobić, by zapobiec wypryskom?

Poznaj kilka trików, które zmniejszą ryzyko pojawienia się trądziku!

1. Pamiętaj, że najważniejsze jest oczyszczanie twarzy. Zrezygnuj z ostrych kosmetyków, które wysuszają skórę. Zastąp je delikatną pianką lub mleczkiem do demakijażu i oczyszczania.

Czytaj także:  Ogromna liczba zakażeń! Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

2. Zrezygnuj z peelingu gruboziarnistego i zastąp je peelingiem enzymatycznym, który nie podrażnia mechanicznie skóry.

3. Regularnie wymieniaj maseczki.

4. Nie dotykaj brudnymi dłońmi okolic twarzy.

5. Zrezygnuj z maseczek, które są wykonane ze sztucznych materiałów (takich jak poliester). Używaj tych bawełnianych lub jedwabnych.

6. Jeśli używasz maseczek ochronnych wielorazowego użytku, pamiętaj, aby prać je w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza.

Czytaj także:  Morawiecki chce, by od soboty cała Polska była czerwoną strefą

7. Po praniu, aby zabić drobnoustroje, wyprasuj maseczkę.

Jeśli na co dzień nosisz makijaż, to pamiętaj, aby uniknąć maskne, musisz myć twarz co najmniej dwa razy dziennie oraz nie zapominaj o kremie z SPF.