Trik kamieniarza na mycie nagrobka. Stosuję przed świętami i płyta aż lśni

mycie płyty nagrobnej
fot. screen Youtube / Ha-Ra Polska Grażyna Szyfter

Prawie każda z nas przed 1 listopada odwiedza cmentarz, aby posprzątać nagrobek. Pomniki są zbudowane z różnych kamieni – niektóre czyści się dobrze, a inne sprawią trochę problemów. Niekiedy sam płyn do naczyń może nie wystarczyć, by uporać się z nieczystościami. My natomiast nie wiemy jaki preparat poradzi sobie lepiej. Dobrze, aby nie uszkodził powierzchni, usunął brud i nadał blask całej płycie nagrobnej. Jeden błyskotliwy patent na mycie nagrobka zdradził mi kuzyn, który jest kamieniarzem. On używa 1 niezawodnego środka.

REKLAMA

Sposób kamieniarza na czysty nagrobek

Pomniki tworzy się z 3 podstawowych surowców. Każdy z nich ma przydzielony detergent do czyszczenia, ale jego zakup wcale nie jest obowiązkowy. Kiedy okaże się, że każdy nagrobek jest wykonany z innego surowca, to słono zapłacisz za kilka pojemniczków preparatu. Środek o równie skutecznym działaniu możesz zrobić samodzielnie w domu za bezcen!

Marmur
Ten materiał nie jest zbyt często spotykany – być może dlatego, że jest kosztowny i kłopotliwy w utrzymaniu. Trzeba go myć wyłącznie wodą, a do wycierania używać szmatki z mikrofibry. Odradza się stosowania sklepowych detergentów, które mogą zniszczyć czułą powierzchnię.

Granit
Z tej skały powstaje większość nagrobków w naszym kraju. Aby go porządnie wyczyścić, zrób miksturę z wody i kropli płynu do naczyń lub odrobiny płynu do szyb. Nadmiar piany nie jest pożądany. Może tylko skomplikować wycieranie preparatu czyszczącego. Pamiętaj, aby granitu nigdy nie natłuszczać, bo pozbawisz go oryginalnego połysku. Od czasu do czasu możesz go musnąć impregnatem. Gdzie go kupić? Chociażby drogą internetową.

REKLAMA

Lastryko
Kombinacja grysu, wody, cementu i barwnika. Ten surowiec jest odporniejszy na zadrapnięcia, więc nic się nie stanie, jeżeli polejesz go wodą zmieszaną z płynem i zaczniesz szorować szczotką z solidnym włosiem w celu usunięcia brudu. Gdy lastryko wyschnie, możesz go lekko natrzeć olejem roślinnym.

Tego nie rób podczas czyszczenia nagrobków

Istotne, aby nie stosować „silnych” środków chemicznych, bo zaaplikowane na płytę mogą ją zmatowić, odbarwić czy złuszczyć. Pod żadnym pozorem nie używaj do mycia nagrobka octu, acetonu, zmywacza do paznokci czy żrących chemikaliów przeznaczonych do mycia sedesu. Identycznie jest z ostrymi akcesoriami: szpachelki, noże czy szczotki z drucianym włosiem, zdecydowanie odpadają. Warto systematycznie porządkować płytę nagrobną, aby zabrudzenia nie kumulowały się zbytnio, a późniejsze ich usuwanie nie sprawiało trudności.

Czytaj też: Ten kosmetyk przepędzi myszy z domu. Wystarczy spryskać zakamarki

Podziel się: