myszy
fot. Pixabay

Mimo że są małe, to u wielu ludzi wywołują ciarki na plecach. W naszych domach rozglądają się za jedzeniem i szukają w nim schronienia. Myszy są jednak szkodnikami, które nierzadko przenoszą patogeny. Zdradzamy humanitarny sposób na wypędzenie gryzoni z domu.

Skuteczny sposób na myszy

Z tymi gryzoniami znakomicie poradzą sobie środki profilaktyczne. Bo przecież lepiej jest chronić dom przed myszami, aniżeli później wojować się z nimi. Warto więc rzucić okiem na konstrukcję okien i ścian i sprawdzić, czy nie ma w nich szczelin. Jeżeli zauważysz luki, to musisz je szybko zatkać, ale nie używaj styropianu. Mysz ma ostre zęby, więc na pewno go przedziurawi i dotrze do środka.

Produkty spożywcze działają na gryzonie jak magnez. O ile nie chcesz, żeby zamieszkały w Twojej kuchni, to staraj się przetrzymywać żywność w dobrze zamkniętych pudełkach. A poza tym często wyrzucaj śmieci. Szkodniki mogą przebywać w piwnicy lub na strychu, więc nie zapomnij skontrolować tych miejsc.

Odstraszacz sprawdza się rewelacyjnie

Myszy chociaż uprzykrzają nam życie, to niekoniecznie muszą być przez nas zabijane np. poprzez rozstawianie niebezpiecznych pułapek czy trutek. Równie dobrze można się ich pozbyć w humanitarny sposób.

Jeden z nich polega na wykorzystaniu świeżych lub suszonych roślin, przy czym muszą to być konkretne gatunki. Dobrze sprawdzą się: lawenda, oleander, mięta, dziewanna, kwiat wrotyczu, liście pomidorów i rumianek. Gryzonie nie znoszą też woni lakieru do włosów, z tej racji możesz spryskać nim strefy, w których się znajdują. Jeśli nie masz w domu tego produktu, porozkładaj w zagrożonych miejscach folię aluminiową, której pasożyty nie lubią.

Możesz także zainwestować w odstraszacz ultra-dźwiękowy lub żywołapkę. Dzięki tej ostatniej będziesz mógł złapaną ofiarę wypuścić później gdzieś na polanie. To nieinwazyjne rozwiązanie i w dodatku nie narażasz swoich dzieci czy zwierzaków domowych na kontakt ze specjalistyczną chemią.

Czytaj też: Nornice zniszczą Twoje rośliny. Popularna przyprawa pomoże się ich pozbyć


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę