Międzynarodowy skandal wywołała karykatura, która ukazała się w czwartek na łamach międzynarodowego wydania amerykańskiego dziennika „New York Times”. Tekst Thomasa Friedmana poświęcony obecnym relacjom amerykańsko-izraelskim i problemom migracji został zilustrowany rysunkiem przedstawiającym niewidomego prezydenta USA Donalda Trumpa prowadzonego przez psa-przewodnika, którym jest premier Izraela Binjamin Netanjahu.

Rysunek został natychmiast uznany za antysemicki.  Komentując publikację, Seth Frantzman z „Jerusalem Post” stwierdził, że ukazanie amerykańskiego prezydenta z jarmułką na głowie sugeruje, że jest on „ukrytym Żydem”, a USA dają się ślepo prowadzić przez Izrael i realizują jego cele polityczne. Dziennikarz skrytykował też fakt wpisania Gwiazdy Dawida w obrożę.

Izraelska presja przyniosła efekt i w sobotę redakcja „New York Timesa” opublikowała oświadczenie dotyczące karykatury. Przyznała w nim, że rysunek zawiera „antysemickie tropy” i zapewniła o jego usunięciu. „Rysunek był obraźliwy, a opublikowanie go wynikało z błędu w ocenie”, podkreślono w oświadczeniu.

Decyzja „NYT” nie zadowoliła izraelskiego publicystę. „Nie wystarczy po prostu usunąć karykaturę (…) Potrzebne są odpowiedzi, a także głęboka refleksja, dlaczego i jak to się stało. Społeczeństwo powinno być zaangażowane. To nie jest kwestia »izraelska«. Problem jest znacznie szerszy”, napisał Frantzman.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę