Trzęsienie ziemi w Turcji. KW PSP ostrzega przed oszustami i fałszywymi zbiórkami pieniędzy
fot. Mahmut Bozarslan | Domena Publiczna

Ludzka tragedia dla jednych jest okazją do pokazania dobrego serca, a dla innych żerowiskiem! Już kilka dni po dramatycznym w skutkach trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii, które pochłonęło już ponad 20 000 ludzkich żyć, uaktywnili się oszuści. Polscy strażacy ostrzegają, że żadnych zbiórek nie prowadzą. „Nigdy nie byliśmy i nie jesteśmy organizatorami żadnej publicznej zbiórki pieniężnej w internecie” – podkreśla Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Kilka dni minęło już od wystąpienia na południowym wschodzie Turcji i w północnej Syrii potężnego trzęsienia ziemi. Według danych, przytoczonych przez „Rzeczpospolitą” w piątek po południu – kataklizm spowodował śmierć co najmniej 22 tys. ludzi, a licznik wcale nie przestaje bić! Z gruzów zawalonych budynków wciąż wydobywane są zarówno martwe ciała, jak i żywi ludzie.

Do Turcji pojechał m.in. polski kontyngent ratowniczy oparty na strażakach z grupy HUSAR Poland. W działania pomocowe angażują się także Polacy w kraju, jednak należy pamiętać, że nie zawsze chęć niesienia pomocy jest szczera. Skrajne emocje i współczucie są najchętniej wykorzystywane przez oszustów, którzy pragną w szybkim czasie dorobić się na czyjejś tragedii.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Uwaga na fałszywe zbiórki pieniędzy. KW PSP ostrzega przed oszustami

Przed wspieraniem nieautoryzowanych zbiórek ostrzega Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Na portalu „zrzutka.pl” pojawiła się zbiórka pieniędzy na wsparcie grupy ratowniczej HUSAR Poland. Organizator zrzutki deklaruje, że wszelkie środki pozyskane w ramach zbiórki trafią do Funduszu Wsparcia Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

W związku z dużą popularnością zbiórki, KW PSP w Warszawie wydało w tej sprawie oświadczenie, w który jasno dała do zrozumienia, że nie jest organizatorem żadnej ze zbiórek oraz żadna zbiórka nie jest przez KW PSP patronowana. „Środki z tej zbiórki nie trafiają na Fundusz Wsparcia PSP” – podkreśla komenda.

„Działania polskich strażaków w tym rejonie, podobnie, jak w przypadku innych zdarzeń, pokrywane są w całości z budżetu państwa” – przypomina KW PSP.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę