Tulipany nie zakwitną, jeśli popełnisz ten 1 błąd. Ogrodnicy przestrzegają

cebulki kwiatowe i tulipany
fot. Pixabay

Kwitnące tulipany to znak, że wiosna rozgościła się u nas na dobre. Stanowią fantastyczną dekorację ogrodu i potrafią zupełnie go przeobrazić, a do tego czarują kolorami. Niestety czasami bywa, że tulipany nie chcą zakwitać. Dlaczego tak się dzieje? Być może popełniłeś jakiś błąd w pielęgnacji, a to zdarza się nawet profesjonalistom. Uprawiając rośliny w ogrodzie, zwróć uwagę na kilka detali i niektórych unikaj jak ognia.

REKLAMA

Tulipany nie chcą kwitnąć? Wszystko przez powszechne błędy w uprawie

Wiedza o tym, jakich gaf nie popełniać, pozwoli ci cieszyć się ślicznymi kwiatami na swojej posesji. Najpowszechniejsze błędy pielęgnacyjne to:

Wybór niedobrych cebulek
Tulipany nie kwitną, bo być może posadziłeś cebulki z defektem. W trakcie zakupów sprawdzaj ich stan i zawsze sięgaj po te większe.

Niedostateczna ilość słońca
Tulipany kochają światło słoneczne. Gdy zostaną posadzone gdzieś w cieniu, będę znacznie gorzej kwitnąć i przechylać się w kierunku słońca.

REKLAMA

Złe podłoże
Tulipany chcą rosnąć na żyznej i luźnej ziemi. Ciężką i gliniastą rozluźnij – łącząc ją z piaskiem. Ponadto wzbogacaj podłoże nawozami mineralnymi – w sezonie wiosennym (przed wegetacją) i jesiennym.

Niewłaściwa pielęgnacja po przekwitnięciu
W tej fazie kluczowe jest pozbycie się pędów, które uschły. Wtedy sadzonki będą mogły sprawniej formować cebulki przybyszowe. Tylko nic nie rób z liśćmi, bo roślina będzie się dzięki nim pomału odbudowywać.

Niepoprawny termin sadzenia
Pora sadzenia tych roślin do gleby jest priorytetowa. Zbyt późno posadzone nie zakwitną na wiosnę, bo zabraknie im czasu, aby odpowiednio się przyszykować do sezonu zimowego. Tulipany warto sadzić między wrześniem a październikiem.

REKLAMA

Jak jeszcze wesprzeć tulipany?

Dodatkowy problem stanowią ogrodowe gryzonie. Nornice na ogół konsumują cebulki tulipanów, dlatego upychając sadzonki w glebie, warto zainstalować na nich koszyczki ochronne.

Na właściwy rozkład cebulek też trzeba zwrócić uwagę. Zbyt gęsto posadzone mogą ze sobą walczyć o dostęp do wody i minerałów, a to źle wpływa na ich dalsze kwitnienie.

Czytaj też: Wystarczy 1 tabletka. Skrzydłokwiat osiągnie szczytową formę

Podziel się: