Sondaż wewnętrzny PiS-u. Partia rządząca bliska większości
fot. Silar / Mateusz Włodarczyk | CC BY-SA 4.0

Donald Tusk opublikował w niedzielny poranek na swoim profilu na Twitterze wideo, w którym zaatakował Jarosława Kaczyńskiego. W materiale odniósł się do dokumentu, który powstaje w MSZ i ma ułatwić przyjazd do Polski pracowników z takich krajów, jak Arabia Saudyjska czy Pakistan.

Lider PO najpewniej miał na myśli projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W jego myśl rozszerzona miałaby zostać lista krajów, których obywatele mogą się ubiegać o wizę bezpośrednio w polskim MSZ, a nie w konsulacie – przekazuje „Rzeczpospolita”.

Na ten moment obowiązuje rozporządzenie ze stycznia 2021 roku – w jego myśl taką możliwość dziś mają tylko Białorusini. Projekt przewiduje dodanie do tej listy Ukrainy, ale także państw Bliskiego Wschodu (Arabia Saudyjska, Iran, Katar, Kuwejt, Turcja, ZEA) Kaukazu (Armenia, Azerbejdżan, Gruzja), Azji (Pakistan, Indie, Tajlandia, Kazachstan, Uzbekistan, Wietnam), a także Nigerii i Mołdawii.

– Oglądamy wstrząśnięci sceny z brutalnych zamieszek we Francji i właśnie teraz Kaczyński przygotowuje dokument, dzięki któremu do Polski przyjedzie jeszcze więcej obywateli z państw takich jak: Arabia Saudyjska, Indie, Islamska Republika Iranu, Katar, Emiraty Arabskie, Nigeria czy Islamska Republika Iranu — mówi na nagraniu Donald Tusk.

Lider PO kontynuował przemowę. – Dlaczego Kaczyński równocześnie szczuje na obcych i na imigrantów, a jednocześnie chce ich wpuścić setki tysięcy i to właśnie z takich państw? Może mu jest potrzebna wewnętrzna wojna, konflikt, strach polskich obywateli, bo wtedy lepiej mu rządzić, bo wtedy łatwiej mu będzie wygrać wybory? Musimy jak najszybciej go odsunąć od władz, żeby uniknąć tego niebezpieczeństwa. Ono się naprawdę czai za rogiem. Polacy muszą odzyskać kontrolę nad swoim państwem i jego granicami – dodał.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę