Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie do swojego zeszłorocznego orzeczenia ograniczającego prawo do aborcji. Powołał się w nim na art. 38 Konstytucji RP, który mówi, że „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia”, jak również na art. 30 ustawy zasadniczej, według którego „Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”.

Podanie do publicznej wiadomości uzasadnienia wyroku TK wywołało wiele emocji i doprowadziło do kolejnych protestów środowisk feministycznych na terenie całego kraju, a w mediach społecznościowych pojawiły się setki krytycznych wobec władzy i Trybunału Konstytucyjnego komentarzy.

Do dyskusji na temat opublikowania orzeczenia TK w sprawie aborcji włączył się także były premier Donald Tusk.

„Im nie chodzi o ochronę życia. To przecież pod ich rządami coraz więcej Polaków umiera i coraz mniej się rodzi”, napisał na Twitterze o politykach PiS szef Europejskiej Partii Ludowej.

„Życie to polskie kobiety. Obrona ich praw i godności przed cynicznym fanatyzmem władzy to nasze być albo nie być”, stwierdził Tusk.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę