REKLAMA

nagrobek
fot. Pixabay

Dzień Wszystkich Świętych to jeden z najważniejszych dni w roku. Ma ono głębokie korzenie i idące za nimi tradycje. Jednym z istotnych elementów tego święta są kwiaty stawiane na nagrobkach. Niestety nie wszystkie powinny się na nich znajdować. Jakie kwiaty są przeznaczone na pomniki naszych zmarłych?

REKLAMA

Kwiaty na nagrobkach to symbol i tradycja w dniu Wszystkich Świętych, które obchodzone jest 1 listopada. To dzień, w którym większość osób w Polsce wraca pamięcią do osób, których już nie ma, modląc się za ich dusze na cmentarzu i darując im bukiety kwiatów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie wszystkie kwiaty można umieścić na nagrobku. A dlaczego? Odpowiadamy poniżej.

Tych kwiatów nie stawiaj na nagrobkach. Ich znaczenie jest zaskakujące

Cmentarz to miejsce, w którym każdy z nas powinien przyjść z refleksją i szacunkiem. Dlatego warto wiedzieć, których kwiatów powinniśmy nie kupować.

REKLAMA

Kwiaty cierniste takie jak róże. Kwiaty, które mają ciernistą, ostrą strukturę symbolizują ból i cierpienie. Nie są odpowiednie na żaden nagrobek. Sztuczne bukiety kwiatów – uważane za mało osobiste i niezbyt tradycyjne. Żywe kwiaty są wyrazem szacunku i pamięci, natomiast sztuczne mogą być odbierane przeciwnie. Kwiaty o jaskrawych kolorach, sztucznie barwione to także kwiaty nieodpowiedne na grób. Postrzegane jako zbyt ekstrawaganckie.

Jakie kwiaty na groby w dzień Wszystkich Świętych?

Postaw na chryzantemy w kolorach: biały, fioletowy, lilie, goździki, frezje, gerbery. To kwiaty symbolizujące pamięć, szacunek do zmarłych.

REKLAMA

Kwiaty na grobach w różnych kulturach

W wielu różnych kulturach na świecie pojawia się tyle samo różnych znaczeń symbolicznych. Na przykład czarny goździk to symbol żałoby w niektórych krajach, czerwona chryzantema to symbol śmierci w niektórych kulturach, białe lilie, które symbolizują niewinność i czystość, jednak nie są odpowiednie w kontekście grobu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA