szkoła
fot. Pixabay

„Gazeta Wyborcza” poinformowała, że różnica między pensją nauczyciela a sprzątaczki w Małopolsce od stycznia będzie wynosić zaledwie 24 złote. Różnice między województwami w sektorze edukacji są jednak znacznie większe.

Portal Samorządowy jako pierwszy podjął temat różnic płacowych. Anna Korfel-Jasińska, wiceprezydentka ds. edukacji i turystyki w Krakowie przyznała, że od nowego roku nauczyciele bez doświadczenia będą otrzymywały podobną płacę co osoby dbające w szkole o porządek.

– Ja wiem, że te osoby sprzątające też budują atmosferę szkoły, są ważne, ale pamiętajmy o odpowiedzialności i wymaganiach stawianych przed nauczycielami – podkreślała Anna Forfel-Jasińska.

– W 2012 r. wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego stanowiło 200 proc. wynagrodzenia minimalnego, a nauczyciela mianowanego – 170 proc. Dziś te proporcje wynoszą odpowiednio 140 proc. i 120 proc. Czy to godne i adekwatne wynagrodzenie po pięciu latach studiów i wielu latach pracy? – pytała w wywiadzie dla Gazety Prawnej Anna Korfel-Jasińska, wiceprezydentka Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki

Już niebawem związki zawodowe planują przeprowadzić kolejny cykl rozmów z nauczycielami na temat podwyżek płac. 30 listopada z kolei mieli spotkać się z ministrem Czarnkiem i przedstawić mu swoje postulaty.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!