U zaszczepionych, chorujących na COVID-19, zaobserwowano nowy objaw koronawirusa

Koronawirus
Zdj. ilustr./Pixabay.com

Według badania, przeprowadzonego na pacjentach w Wielkiej Brytanii – osoby, które zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 a mimo to zachorowały na COVID-19 skarżą się na biegunki, jako jeden z objawów.

REKLAMA

Jak podaje „Polsat News” – biegunka występuje jako jeden z objawów u ok. jednego na pięciu zaszczepionych Brytyjczyków, którzy zakazili się wariantami koronawirusa Delta i Omikron.

Uzyskanie wyników badania było możliwe dzięki aplikacji „ZOE Health Study”, w której pacjenci zakażeni koronawirusem mogą zgłaszać, jak przebiega u nich choroba COVID-19. Aplikacja powstała w celu zbierania wyników takich „ankiet”, potrzebnych do opracowywania dalszych strategii leczenia choroby.

REKLAMA

Zaszczepieni chorujący na COVID-19 skarżą się na biegunki. To objaw koronawirusa

Z obserwacji wynika, iż po raz pierwszy pacjenci chorzy na COVID-19 zaczęli uskarżać się na biegunki w styczniu bieżącego roku. W tym czasie na świecie dominował wariant Delta, który powoli ustępował kolejnemu szczepowi, czyli Omikronowi.

Badacze nie stwierdzili związku pomiędzy biegunką a szczepieniem przeciw COVID-19. Stwierdzili, że objaw ten może występować pierwszego dnia zakażenia koronawirusem i z czasem stawać się coraz bardziej dokuczliwym. U większości dorosłych osób biegunka utrzymuje się przez góra trzy dni, ale niektórzy pacjenci zmagali się z nią nawet przez tydzień.

Jak poradzić sobie z „COVID-ową biegunką”? W trakcie leczenia tego objawu należy postępować tak samo, jak w przypadku zwykłej biegunki, bez zakażenia koronawirusem. National Health Service podkreśli, iż najważniejszym elementem leczenia jest utrzymanie dobrego nawodnienia organizmu.

REKLAMA