Drewniane posadzki nie wychodzą z mody. Nadają wnętrzom elegancji i są dość wytrzymałe, ale mimo to niektóre czynniki np. wysoka wilgotność w mieszkaniu, mogą uszkodzić naturalne tworzywo. Pojawiające się na nim szczeliny wyglądają tandetnie. Jeśli chcesz przywrócić podłodze dawny wygląd, zatroszcz się o nią. Inaczej szkaradna powierzchnia zostanie z tobą już na zawsze. Jak samodzielnie naprawić defekt? Oto sposób, który poleciłby każdy majsterkowicz.
Sposób na ubytki w drewnianej podłodze
Do dyspozycji masz co najmniej 3 rozwiązania: specjalne masy uszczelniające do drewna, kity lub szpachlówki.
Każda z tych rzeczy ma podobną funkcje, ale różni się od siebie między innymi składem czy konsystencją. Surowcem do produkcji mas jest mączka drzewna. Tego typu substancje są zwykle używane przez fachowców. Szpachlówki nie są tak elastyczne jak kity. Warto te pierwsze zastosować do sporych ubytków, a kity sprawdzą się w lokalach, gdzie panuje wysoka wilgoć. Dwa ostatnie wypełniacze mają postać pasty, w różnych (drewnopodobnych) odcieniach.
Producenci tych wyrobów przeważnie dołączają do nich aplikator, więc nanoszenie materiału w luki jest komfortowe. Wypełnienia już po kilku/kilkunastu godzinach zasychają, więc można przystąpić do kolejnych zabiegów, np. aplikacji lakieru.
Jak wypełnić ubytki między panelami?
Posadzkę oczyść, usuń tłuste ślady, a potem osusz. Pobliskie klepki ochroń, ponieważ mogą się niechcący ubrudzić. Zwinnym ruchem nałóż pastę wypełniającą na ubytek, a potem przy pomocy szpatułki wygładź ją, tak by była równa z parkietem. Zanieczyszczenia (jeśli są) możesz usunąć benzyną ekstrakcyjną. Poczekaj, aż obszar wyschnie. Na koniec miejsce zamaluj bądź pokryj lakierem.
O czym warto pamiętać?
Jedną z przyczyn tego typu usterek jest wysoka wilgotność w mieszkaniu. Optymalny poziom wilgotności powietrza powinien wynosić ok. 50-60 proc. Drewniany parkiet od czasu do czasu traktuj impregnatem. Podczas czyszczenia posadzki, starannie odciskaj mop. Staraj się szybko ją osuszyć, bo źle działa na nią długotrwały kontakt z wodą.
Czytaj też: Moja babcia przeciera rysy na meblach nietypowym produktem. Znikają w sekundę