Izrael wstrzymuje finansowanie ubezpieczenia zdrowotnego dla uchodźców z Ukrainy
fot. Mirek Pruchnicki | Creative Commons Attribution 2.0

Ubezpieczenie zdrowotne dla ukraińskich uchodźców wstrzymane – taką decyzję podjęły władze Izraela. Jeszcze ubiegłym tygodniu premier tego kraju zapewniał o kontynuacji finansowania świadczeń dla uchodźców z Ukrainy. W czwartek władze Izraela wydały komunikat, iż „nie znaleziono funduszy” na dalsze pokrywanie kosztów ubezpieczenia dla Ukraińców.

„Pomimo podjętych wysiłków (…) nie znaleziono źródła dla funduszy, a niezbędne budżety nie zostały jeszcze opracowane w celu dalszego zapewniania pomocy zdrowotnej obywatelom Ukrainy, w tym zapewnienia natychmiastowego rozwiązania dla procedur medycznych, które zostały już zaplanowane lub rozpoczęte” – przekazano we wspólnym komunikacie biura premiera Netanjahu i ministra finansów Becalela Smotricza w odpowiedzi na petycję Sądu Najwyższego, przytacza Times of Isreael.

Zapewniono jednocześnie, że problem zostanie rozwiązany przez „odpowiednie strony tak szybko, jak to możliwe”.

W zeszłym tygodniu rząd Izraela poinformował, że przedłuży finansowanie świadczeń zdrowotnych dla uchodźców z Ukrainy przynajmniej do końca tego roku. Decyzja zapadła po fali krytyki ze strony władz Ukrainy, organizacji humanitarnych oraz izraelskiego Sądu Najwyższego. Tamtejszy SN orzekł, że zaprzestanie finansowania jest niezgodne z Konwencją Genewską.

Izrael wstrzymuje realizację świadczeń zdrowotnych dla uchodźców z Ukrainy

W tym tygodniu okazało się, że finansowania jednak nie będzie. Wszystko przez rzekomy brak funduszy. Jak podaje PAP – dziennik „Haarec” przekazał w środę, że izraelskie resorty zdrowia, opieki społecznej i spraw wewnętrznych odmawiają wypłaty świadczeń uchodźcom. Kontynuację uzależniają od otrzymania środków od ministerstwa finansów – tj. pełnego budżetu na resztę roku, wynoszącego ok. 40 mln szekli (43,5 mln złotych).

„Haarec” twierdzi, że w tym samym tygodniu minister finansów przeznaczył na budowę nielegalnych osiedli na Zachodnim Brzegu (Autonomia Palestyńska) 700 mln szekli. Dziennik podkreśla, że „mógł znaleźć 40 mln szekli na rzecz uchodźców”.

Organizacje humanitarne alarmują, iż brak finansowania świadczeń może doprowadzić do fatalnych skutków – w tym konieczność opuszczenia kraju przez bezdomnych uchodźców z Ukrainy oraz śmiertelne ryzyko zdrowotne dla ciężko chorych Ukraińców.

Według „Jerusalem Post” – placówki medyczne w Izraelu zastanawiają się teraz czy leczyć uchodźców bez gwarancji na zwrot kosztów, czy przerwać leczenie.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę