Fot.Facebook.com/TelewizjaTVTrwam

To znacznie więcej, niż się spodziewaliśmy! Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka ujawnił nowe informacje o kwotach, którymi PiS dotował fundację Lux Veritas, należącą do sławnego Ojca Dyrektora, czyli Tadeusza Rydzyka, który od lat w Toruniu buduje swoje imperium sacrum i profanum. Ile pieniędzy dostał od rządu?

Tadeusz Rydzyk słynie od lat jako ksiądz-biznesmen. Ma własne radio i telewizję, wokół której skupił względnie pokaźne grono słuchaczy i widownię. Największe „lody” Rydzyk kręci jednak na interesach z rządem. Rządowa kroplówka sprawia, że Ojciec Dyrektor z Torunia może być spokojny o zasób swojego portfela.

Jak podaje „Planeta” – Adam Szłapka, poseł partii Nowoczesna, funkcjonującej obecnie w jednym bloku z Platformą Obywatelską, ujawnił, że w 2021 roku fundacja należąca do Tadeusza Rydzyka – Lux Veritas – podpisała z rządem aż 14 umów. Z poszczególnych ministerstw i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów popłynęła do Torunia kwota, opiewająca na 3,2 miliona złotych. To jednak nie koniec.

Na konta Rydzyka trafiły w ostatnich latach miliony złotych z budżetu państwa. Polityk Nowoczesnej zapowiada wniosek do NIK

Szłapka podejrzewa jednak, że to całość pieniędzy, jakie Rydzyk dostał od PiSu. Poseł Nowoczesnej wciąż czeka na odpowiedzi z poszczególnych ministerstw, ale na czas oczekiwania przypomniał, że samo Ministerstwo Sprawiedliwości w ostatnich latach zapłaciło Rydzykowi ponad 13 milionów złotych.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Szłapkę pieniądze na fundację ojca Rydzyka poszły m.in. na emisję spotów informacyjnych w telewizji Trwam (299 tys. zł), program „Profilaktyka 40 Plus” (363 tys. zł), „Planuję długie życie” (489 tys. zł), „Manewry PROobronne” (273 tys. zł) czy „Media polonijne – polskość poza granicami” (586 tys. zł) – podaje Money.pl.

Szłapka nie zamierza poprzestawać na upublicznianiu pozyskanych informacji. Zapowiedział złożenie wniosku do Najwyższej Izby Kontroli, kierowanej przez Mariana Banasia, która zajęłaby się relacjami pomiędzy Rydzykiem a partią Jarosława Kaczyńskiego bardziej „od środka”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę