Fot. Pexels.com/Nataliya Vaitkevich

Z opublikowanych w środę rezultatów sondażu ośrodka Rating wynika, że ponad połowa mieszkańców Ukrainy nie chce szczepić się przeciwko koronawirusowi, nawet gdyby zabieg ten był bezpłatny. Spada też lęk przed zakażeniem się SARS-CoV-2.

Szczepienia na COVID-19 mają u naszego wschodniego sąsiada rozpocząć się w lutym. Już teraz jednak – według danych ośrodka – przeciwko darmowemu zaszczepieniu się jest 52 proc. Ukraińców, zaś 43 proc. przyjęłoby antidotum na koronawirusa. W porównaniu z badaniem z listopada 2020 roku liczba chętnych do przyjęcia szczepionki zmniejszyła się jednak o 12 procent (z 55 proc.). Gotowość przyjęcia płatnego preparatu zadeklarowało natomiast 39 proc. uczestników badania, 56 proc. było odmiennego zdania.

Innym trendem wykazanym przez Rating jest zmniejszający się lęk przed zakażeniem się koronawirusem. Obecnie zachorowania na COVID-19 obawia się około 40 proc. respondentów, podczas gdy w listopadzie było to 57 proc. badanych. Z kolei zdiagnozowania koronawirusa u kogoś z bliskich boi się 78 proc. osób, które wzięły udział w sondażu (w listopadzie było to 87 proc.).

Pracownia Rating przeprowadziła swój sondaż metodą telefoniczną w dniach 14–16 stycznia na grupie 1600 osób.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę