Atak na Ukraińców
Twitter | Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich

Przed kilkoma dniami zrobiło się głośno o ksenofobicznym incydencie w Warszawie. Grupa chuliganów wygoniła z boiska młodzież z Ukrainy, czego powodem była ich narodowość. Dwóch mężczyzn i kobieta usłyszeli już zarzuty w tej sprawie.

Na początku września wideo ze skandalicznego zdarzenia trafiło na Twitterze. Widać na nim, jak grupa mężczyzn przegania młodych Ukraińców, wykazując się przy tym agresją i wulgaryzmami. W ich stronę padały liczne, niecenzuralne inwektywy.

„Jesteście w Polsce, k…a, macie robić to, co my, k…a, chcemy! Nie odwrotnie! Się naucz, k…a, tego!” lub „To jest, k…a, polska ławka, ukraińskich nie ma, wypier… stąd” – krzyczeli w ich stronę.

Sprawę nagłośnił Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. W efekcie dwóch mężczyzn i kobieta usłyszeli w prokuraturze zarzuty. Dotyczą dyskryminacji (art. 119 kk), a także napaści na tle narodowościowym (art. 257 kk).

– Świetna współpraca naszej organizacji z Komendą Stołeczną Policji doprowadziła do błyskawicznego zatrzymania wszystkich sprawców, którzy atakowali młodzież z Ukrainy, Białorusi i Polski. Pierwszy rasista został zatrzymany już w 2 godziny od przesłania policji naszego zawiadomienia. W niedzielę zatrzymano ostatniego sprawcę. Mamy nadzieję, że w podobny sposób będą z nami współpracowali policjanci z innych polskich miast – czytamy na Facebooku.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę