Parlament Europejski przegłosował w środę wprowadzenie w krajach członkowskich UE zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, w tym plastikowych sztućców, talerzy, polistyrenowych pojemników fast food oraz patyczków kosmetycznych.

Nowe prawo ma wejść w życie w 2021 roku. Będzie obowiązywał zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku, który można zastąpić innym surowcem. Znikną więc najprawdopodobniej z rynku torebki plastikowe, które ustąpią miejsca papierowym, oraz bardzo popularne plastikowe butelki, które mogą zostać zastąpione szklanymi.

Przegłosowany na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego raport belgijskiej liberalnej deputowanej Frederique Ries wskazuje, że te plastikowe produkty, dla których nie ma obecnie odpowiedników, będą musiały zostać zredukowane przez państwa członkowskie w „ambitny i trwały sposób” do 2025 roku.

Do tego czasu aż 90 proc. plastikowych butelek do napojów ma być osobno zbierane i poddawane recyklingowi. Niektóre państwa członkowskie w ramach ochrony środowiska już stosują rozwiązania mające na celu ograniczenie używania plastików i zaśmiecania nimi otoczenia. Sklepy w Holandii i w Niemczech pobierają kaucję za butelki plastikowe, co motywuje do ich zwracania.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę