surfinia
fot. Pixabay

Po obfitych opadach twoje surfinie na balkonie wyglądają coraz gorzej, a ty chciałbyś je ożywić, ale nie wiesz jak? Działaj według poniższych wskazówek, a odratujesz rośliny.

Jak pielęgnować surfinie?

Surfinia nie jest rośliną, o którą trzeba szczególnie dbać. Z tego powodu tak wiele osób chce mieć ją na swoim balkonie czy w ogródku. Jednak ten gatunek – tak jak każdy inny – ma swoje słabości, ale na pewno nie będzie wybrzydzać, gdy raz czy dwa go przelejesz albo przestawisz w inne miejsce na tarasie. Jeśli zależy Ci na tym, aby roślina obsypała się kwiatami dość szybko, to wcale nie musisz szukać dla niej mocno nasłonecznionego stanowiska. To nie ma aż tak dużego znaczenia. Ważne natomiast, aby miejsce zabezpieczyć przed silnym wiatrem. Ta odmiana rośliny preferuje glebę próchniczą, najlepiej o nieco kwaśnym pH. Ziemia powinna być ciągle wilgotna, ale należy unikać przelewania. Latem, podczas upałów warto nawadniać petunie 2 razy na dobę.

Patent na zatrzęsienie kwiatów

Aby surfinie rosły bujnie, możesz je trochę wspomóc. Gdy pierwsze pojedyncze kwiaty zaczną przekwitać, to niezwłocznie je oderwij. Dzięki temu roślina nie wydatkuje energii na ożywianie starych kwiatostanów, tylko zawiąże następne pąki.

Surfinie po deszczu zmarniały. Jak je uratować?

Latem tak już jest, że w ciągu kilku minut może naciągnąć burza, która przyniesie ze sobą obfity deszcz i nie zlituje się nad roślinami w ogrodzie.

Silny wiatr i opady nie oszczędzą czułych kwiatów. Co zrobić z uszkodzoną surfinią? Na początku pozbądź się wszelkich połamanych kwiatów i gałązek. Nie podlewaj też sadzonki przez parę najbliższych dni. Możesz wzmocnić surfinię, przyrządzając domową odżywkę, która będzie źródłem składników mineralnych, takich jak: azot, potas i fosfor. Do kielicha blendera wrzuć 1 banana, zalej go litrem wody i zmiksuj. Powstałą papkę przełóż do butelki (pojemność 5 litrów), dodaj fusy po kawie (ok. 1 łyżka) i dopełnij przegotowaną wodą. Nawozem podlewaj kwiaty doniczkowe raz na miesiąc. Efekt? Okaz znów nabierze sił i będzie jeszcze piękniejszy.

Czytaj też: Palma doniczkowa ożyje z nową mocą. Podlej ją wodą z gotowania


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!