W wielu sektorach gospodarki skuteczne mycie przemysłowe przekłada się na jakość i wydajność procesów produkcyjnych. Dotyczy to m.in. branży motoryzacyjnej, medycznej, lotniczej i regeneracji. Rezultaty mycia w dużej mierze są uzależnione od wyboru odpowiednich urządzeń myjących. Jakie są najczęściej wykorzystywane rodzaje myjni przemysłowych? Dlaczego wybór urządzenia myjącego jest tak ważny i w jaki sposób może on wpłynąć na konkurencyjność przedsiębiorstwa?

Myjnie karuzelowe i tunelowe – cechy charakterystyczne

Dwa popularne rodzaje myjni przemysłowych to myjnie karuzelowe oraz tunelowe. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i sprawdzą się w nieco innych warunkach. Myjnie karuzelowe są wyposażone w specjalny automatyczny system transportowy, który po załadowaniu detali zaczyna się obracać, umożliwiając łatwiejsze dotarcie medium myjącego do powierzchni detali z różnych stron i pozwalając na usunięcie zanieczyszczeń z nawet trudno dostępnych obszarów elementów. Myjnie karuzelowe najczęściej wykorzystują metodę mycia natryskowego lub zanurzeniowego. Niekwestionowaną zaletę stanowi fakt, że tego typu urządzenia często dostosowuje się do określonego rodzaju części, co umożliwia uzyskanie wysokiej skuteczności procesu mycia. Alternatywą dla myjni karuzelowych są maszyny tunelowe, które można integrować z urządzeniami przeznaczonymi do produkcji poszczególnych elementów i wykorzystywać w ciągu technologicznym. Myjnie tunelowe to rozwiązanie dość uniwersalne, pozwalające myć elementy różnych rozmiarów i o różnej geometrii.

Wybór myjni przemysłowej – co jest szczególnie ważne?

Wybierając myjnię przemysłową, należy wziąć pod uwagę czynniki związane z właściwościami detali oraz zanieczyszczeniami pojawiającymi się w trakcie realizowanych procesów produkcyjnych. Urządzenie myjące powinno być dostosowane do rozmiaru, geometrii oraz materiału, z jakiego wykonano detale, które docelowo mają być poddawane procesowi mycia. Istotna jest także informacja o planowanej wydajności procesu. Inny znaczący czynnik stanowi typ zanieczyszczeń oraz stopień ich intensywności. Wybór urządzenia myjącego powinien być również uzależniony od istniejących wymagań w zakresie czystości oraz przebiegu procesu. Należy wspomnieć, że poza wyborem myjni przemysłowej, ważną kwestią dla skuteczności i bezpieczeństwa mycia przemysłowego jest również zastosowanie odpowiednich preparatów myjących.

NOYEN, oferując kompleksowe rozwiązania w zakresie mycia przemysłowego, proponuje swoim klientom nie tylko profesjonalne maszyny myjące, ale też preparaty chemiczne. Oprócz urządzeń z oferty standardowej eksperci NOYEN mogą zaprojektować i zbudować maszynę myjącą dopasowaną do indywidualnych potrzeb klienta. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://www.noyen.com/pl/urzadzenia-myjace/. Firma NOYEN świadczy także usługi laboratoryjne, realizuje zlecenia z zakresu mycia usługowego oraz oferuje profesjonalny serwis urządzeń.