Ustaw tak pokrętło na grzejniku. Zaoszczędzisz na rachunkach!

pokrętło na grzejniku
fot. Pixabay

Sezon grzewczy w pełni. Prawdopodobnie każdy z nas chciałby wydawać na energię jak najmniej pieniędzy. Jak tego dokonać? Zapoznaj się ze sposobem działania pokrętła termostatu grzejnikowego i ustaw je właściwie.

REKLAMA

Dzięki termostatom grzejnikowym możemy regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu. Na pokrętle są umieszczone liczby od 0 do 5 i niekiedy można także zauważyć śnieżynki. Co tak naprawdę oznaczają te cyfry i jaki mają wpływ na funkcjonowanie całego systemu ciepłowniczego?

Co oznaczają liczby zamieszczone na głowicy termostatycznej?

Sposób działania termostatu nie jest wcale skomplikowany. Jeśli odkryjesz wszystkie jego sekrety, to prawidłowo ustawisz temperaturę w swoich pomieszczeniach i na pewno zaoszczędzisz na rachunkach za ogrzewanie. Całkowita świadomość jest kluczowa.

0 lub symbol śnieżynki: sugeruje, że termostat bez przerwy utrzymuje temperaturę na poziomie 6-8°C, aby nie doprowadzić do zamarznięcia wody w grzejnikach.

REKLAMA

Cyfra 1: temperatura oscylująca w granicach 12-13°C. Właściwa będzie piwnicy, garażu czy pomieszczeniach, w których trzymamy ubrania. Nieźle sprawdzi się również na klatce schodowej.

Cyfra 2: temperatura w granicach 15-16°C. Według producentów termostatów najlepsza będzie do sypialni.

Cyfra 3: temperatura na poziomie 18-20°C. Będzie odpowiednia w salonie, kuchni lub innych pomieszczeniach, w których nie śpimy.

Cyfra 4: temperatura od 22 do 24°C. Zalecana jest w łazience.

REKLAMA

Cyfra 5: to wysoka temperatura, która wynosi od 25 do 28°C. Najlepiej nie stosować jej w mieszkaniach, bez zupełnej konieczności.

REKLAMA

Tryb 5 nie jest w stanie nagrzać szybciej pomieszczenia

Gdy wchodzimy do chłodnego pokoju i chcemy go jak najprędzej ocieplić, to przeważnie przekręcamy głowicę termostatu na 5. To duży błąd – nie sprawimy, że pomieszczenie szybciej się nagrzeje. Jeżeli w lokalu jest zimno i chcielibyśmy, aby temperatura wzrosła do 20°C, to wystarczy, że ustawimy przełącznik na cyfrę 3. W ten sposób termostat i tak do granic możliwości zainicjuje dopływ gorącej wody. Tak stanie się za każdym razem, gdy będziemy chcieli bardziej ogrzać dom.

Zobacz też: Jak można oszczędzać na jedzeniu? Proste sposoby na tańsze kupowanie.

Udostępnij: