karp
fot. screen Youtube / Phil Crockett

Świąteczny stół bez karpia dla wielu osób nie istnieje. Gdy kupujemy go w sklepie w dzwonkach lub filetach, nie musimy go potem pozbawić łusek. Natomiast gdy wybieramy rybę z hodowli, czeka nas dodatkowa praca. Jak szybko i bezproblemowo oczyścić rybę z łusek? Nie musisz uparcie skrobać karpia nożem – łyżka spisze się o wiele lepiej. Wiele innych praktycznych trików, znajdziesz na naszej stronie głównej.

Fani karpia każdego roku przed Wigilią stają przed nie lada wyzwaniem, jakim jest usunięcie łusek. Jeżeli kupujemy ryby z hodowli, czynność ta nas nie ominie, jednak warto wiedzieć, że oczyszczanie karpia z łusek wcale nie musi być żmudne, pracochłonne i męczące.

Jeśli przepadacie za karpiem, to, że czeka was sporo skrobania… Ale jeśli do tej pory korzystaliście z metody „na nóż i bieżącą wodę”, prawdopodobnie po pracy musieliście robić porządek w całej kuchni, a łuski, które rozchodziły się po całym pomieszczeniu, odnajdowaliście nawet kilka dni po świętach. Z wielką ochotą zdradzamy wam, jak usunąć łuski karpia szybko i wygodnie.

Jak bezproblemowo usunąć łuski z karpia?

Jeśli do chwili obecnej oczyszczaliście rybę za pomocą noża, radzimy wam, abyście zmienili przyzwyczajenia. Oczywiście możecie kupić specjalne obieraczki do ryb, ale jeśli nie chcecie wydawać pieniędzy, możecie sięgnąć po tradycyjną stołową łyżkę.

Zanim przystąpicie do pracy, dopilnujcie, aby karp był suchy. Tak więc odpuśćcie sobie skrobanie go pod bieżącą wodą. Rybę starannie osuszcie ręcznikiem papierowym, umieśćcie na desce, a potem pewnymi ruchami przesuwajcie sztuciec od ogona w stronę łba. Łyżkę trzymajcie pod odpowiednim kątem, aby bardzo mocno poważała łuski. Dzięki konstrukcji łyżki łuski nie będą odlatywać na wszystkie strony, tylko pozostaną w środku kulistych brzegów. Tą metodą oczyścicie rybę w mig.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę