Istnieje realne zagrożenie, że wkrótce w aptekach zabraknie leków na zgagę i niestrawność! Europejska Agencja Leków ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) wydała zalecenia aby zawiesić zezwolenia na dopuszczenie do obrotu wszystkich leków z ranitydyną. Co się stało?

Ranitydyna to lek, który blokuje połączenie się histaminy z receptorami histaminowymi H2, które znajdują się w żołądku. Stosuje się ją w celu obniżenia poziomu kwasu żołądkowego. Z leków korzystają najczęściej osoby, które cierpią na zgagę lub wrzody żołądka.

Jak informuje redakcja ZET Komitet Europejskiej Agencji Leków ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) zalecił zawieszenie zezwoleń na dopuszczenie do obrotu wszystkich leków z ranitydyną w Unii Europejskiej ze względu na niski poziom zanieczyszczenia N-nitrozodimetyloaminą (NDMA).

Wiele leków z ranitydyną niedostępnych jest już w krajach Unii Europejskiej, tak jest również w Polsce. Wszystko przez zanieczyszczenie NDMA, czyli rakotwórczą substancję. W lekach z ranitydyną poziomów NDM był wyższy od dopuszczalnych. Nie wiadomo również jakie jest źródło tego zanieczyszczenia. Dlatego wstrzymano obrót tymi lekami. Są to między innymi popularne: Ranigast, Ranic, Ranimax.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna