GIS ponownie wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Tym razem chodzi o popularny ser sprzedawany w sklepach Lidl. Wykryto w nim groźne dla zdrowia bakterie.

Powodem decyzji o wycofaniu sera jest stwierdzenie w badaniach obecność bakterii Listeria moocytogenes w tej partii produktu. Główny Inspektor Sanitarny poinformował, o który produkt chodzi. To ser ”Deska Serów Lidla, Ser niderlandzki kozi” z terminem przydatności do spożycia 26.10.2020.

Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą. Jej objawy występują zazwyczaj po 1-2 dniach od zjedzenia zakażonego pokarmu, ale czas ten może wydłużyć się nawet do dwóch miesięcy. Choroba może również przebiegać bezobjawowo.

Jakie to objawy? To przede wszystkim gorączka, dreszcze, bóle mięśni, a także biegunka, wymioty i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. U kobiet ciężarnych listerioza objawia się gorączką i objawami przypominającymi grypę, takimi jak zmęczenie, osłabienie, bóle mięśni.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę