begonia
fot. Pixabay

Begonia to roślina dekoracyjna, która osiąga czasami nawet 50 cm wysokości. Ma dość solidne i połyskujące liście. Jest nie tylko wspaniałą ozdobą ogrodu, balkonu czy tarasu. To również popularna roślina pokojowa. Nierzadko wręczamy ją komuś jako prezent. Poznaj przepis na eko-odżywkę. Dzięki niej begonia będzie uroczo kwitła przez cały sezon. Przydadzą się tylko… fusy z kawy.

Kwiaty begonii są małe, ale za to bardzo liczne. Mogą mieć różne kolory: różowy, czerwony, biały i pomarańczowy. Niekiedy jeden egzemplarz ma różne barwy kwiatów (marmurkowe). Jeśli właściwie zadbamy o begonie, to fantastycznie zakwitną.

Jedną z kluczowych rzeczy w uprawie tej rośliny jest zapewnienie jej optymalnej wilgotności gleby. Begonia nie lubi przesuszenia. Trzeba nawadniać ją każdego dnia, a w upały nawet 2 razy dziennie. Ale warto przypilnować, by płyn nie kumulował się na dnie doniczki. W związku z tym zanim posadzisz roślinę, zadbaj o właściwy drenaż. Umieść na dnie pojemnika warstwę drenującą, np. keramzyt.

Podłoże, nawożenie begonii

Begonie sadź do żyznej gleby w przerwach co 25 cm, a potem przysyp niezbyt grubą warstwą ziemi. Roślinę możesz nawozić od początku kwietnia, aż do jesieni, przeciętnie co trzy tygodnie nawozem zasobnym w fosfor. Do nawożenia nadają się preparaty, które mają formę granulowaną. Zawierają wszystkie potrzebne sadzonce minerały.

Tanie i ekologiczne nawozy do begonii

Do wzmacniania rośliny możesz użyć nawozu z drożdży, bananów oraz ze skorupek jaj. Jednak my chcielibyśmy opisać jeszcze jeden naturalny, ekologiczny i zupełnie darmowy nawóz do kwiatów.

Ekologiczny nawóz z fusów kawy dla begonii

Nawóz z fusów kawy zrobisz w łatwy i szybki sposób. Nadaje się on do wzmacniania nie tylko roślin doniczkowych, ale także ogrodowych (m.in. krzewów, warzyw). Jeśli chcesz go przyrządzić, zalej szklankę fusów kawy 10 litrami wody i odstaw do napęcznienia. Wszystko zamieszaj i podlej roślinę. Taki nawóz możesz fundować kwiatom nawet raz w tygodniu. W przypadku grządek warzywnika czy krzewów stosuj jednak nieco inne proporcje. 1-2 łyżeczki fusów z kawy zalej szklanką wody i odstaw do napęcznienia, zamieszaj i podlej roślinę.

Najlepsze stanowisko dla begonii

Roślina preferuje przewiewne, jasne stanowisko z rozproszonym światłem. Nie są wskazane zbyt intensywne promienie słoneczne, bo mogą doprowadzić do poparzenia słonecznego wrażliwych liści i kwiatów.

Rozmnażanie begonii bulwiastej

Bulwy podziel w porze wiosennej (na przełomie lutego i marca), tak by każda część miała 1 żywy pączek. Natomiast zniszczone kawałki bulw przysyp węglem drzewnym.

Zobacz też: Pelargonia uwielbia ten produkt. Zaaplikuj, a będzie rosła w oczach
Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę