W 2024 roku wojsko powoła nawet 200 tys. osób! Za odmowę do 3 lat więzienia

Ćwiczenia wojskowe 2024. MON wezwie w kamasze nawet 200 tys. osób
fot. Picabay

W przyszłym roku do wojskowych koszar może trafić nawet 200 tys. osób! Na stronie z projektami rządowych rozporządzeń pojawiły się limity osób, które mogą być powołane na ćwiczenia w 2024 roku. Limity dotyczą sumy powołanych do służby czynnej, rezerwistów oraz uczestników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

REKLAMA

Ministerstwo Obrony Narodowej ma już rozplanowany harmonogram szkoleń na 2024 roku. Wezwanie na ćwiczenia mogą zostać – podobnie jak wcześniej – przede wszystkim mężczyźni z uregulowanym stosunkiem do służby wojskowej, w tzw. pasywnej rezerwie. To jednak nie wszystko – wojsko będzie wzywało także specjalistów, którzy mogą przydać się armii. Będą to m.in. informatycy, lekarze, weterynarze, kierowcy kat. C i D i inni, którzy nie otrzymali jeszcze przydziału i kategorii. W kamasze może pójść w sumie nawet 200 tys. osób – informuje „Fakt”.

Kto dostanie wezwanie? Na rządowych stronach możemy znaleźć szczegóły, dotyczące limitów uczestników ćwiczeń wojskowych w 2024 roku. Przewiduje się powołanie na szkolenie 21 tys. osób w ramach zawodowej służby wojskowej. Wezwanie otrzyma również maksymalnie 20 tys. żołnierzy tzw. aktywnej rezerwy, pełniących służbę na podstawie powołania na czas nieokreślony.

Do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zostanie z kolei przyjęte do 34 tys. 550 osób, w tym 4 tys. 550 osób w trakcie kształcenia, które nie odbyły dotychczas czynnej służby wojskowej oraz osób przeniesionych do rezerwy, ale niebędących żołnierzami rezerwy – czytamy w „Fakcie”.

REKLAMA

„Zapisane w projekcie rozporządzenia wielkości limitów osobowych uwzględniają liczbę osób, które w 2024 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej. Jednocześnie przedmiotowe wartości stanowią górny, nieprzekraczalny limit i nie oznaczają bezwzględnej realizacji przedłożonych propozycji” – podano w projekcie rozporządzenia, przytoczonego przez portal.

W 2024 roku wojsko może wezwać nawet 200 tys. osób! Kto pójdzie w kamasze?

Ćwiczenia dla wezwanych mogą trwać nawet do 3 miesięcy. W planie są także ćwiczenia krótsze – do 30 dni – oraz rotacyjne, gdzie te 30 dni zostanie rozłożone na poszczególne dni w roku.

Za niestawienie się na wezwanie grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat 3. Od niestawienia można usprawiedliwić się: chorobą (zaświadczenie lekarskie), pobytem za granicą (z podaniem daty powrotu), pracą (zaśw. pracodawcy o swojej nie zastępowalności w firmie), sprawowaniem opieki nad dziećmi do lat 16, sprawowanie opieki nad osobami obłożnie chorymi, niezdolnymi do samodzielnej egzystencji, niepełnosprawnymi (o ile nie można powierzyć opieki innym osobom).

Wezwaniu nie podlegają osoby wyłączone z obowiązku z uwagi na kwestie zdrowotne/socjalne, posłowie, senatorzy, europosłowie, samorządowcy, osoby na kierowniczych stanowiskach w administracji państwowej, osoby z odbytą służbą zastępczą.

REKLAMA

Podziel się: