Badania przeprowadzone przez francuskich naukowców pokazały, że koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać nawet w bardzo wysokich temperaturach.

Badacze, prof. Remi Charrel wraz ze współpracownikami postanowili sprawdzić, w jakich temperaturach koronawirus jest w stanie przetrwać. Jak podaje portal o2.pl, wyniki eksperymentu zostały opisane w serwisie bioRxiv.org. Naukowcy umieścili wirusa w określonym środowisku o temperaturze 60 stopni Celsjusza. Po upływie godziny zaobserwowali, że wciąż następuje podział niektórych cząstek koronawirusa.

Naukowcy podnieśli w tej sytuacji temperaturę otoczenia do 100 stopni Celsjusza. Dopiero wówczas stwierdzili, że wirus stał się nieszkodliwy. Badania te jasno wskazują na to, że wirus jest w stanie przetrwać w wysokich temperaturach, co jest niepokojącym odkryciem i rozwiewa nadzieję tych, którzy liczyli że wraz z nadejściem lata epidemia się zakończy. Dlatego też podstawą działania prewencyjnego jest dbanie o higienę i m.in. mycie rąk dużo częściej, niż miało to miejsce przed epidemią. Należy również powstrzymać się od dotykania twarzy poza domem i wychodzić na dwór tylko wówczas, kiedy jest to absolutnie konieczne.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę