REKLAMA
ShareInfo.plKulinariaW którym momencie wrzucać warzywa do rosołu? Ma to duże znaczenie

W którym momencie wrzucać warzywa do rosołu? Ma to duże znaczenie

rosół
fot. Pixabay

Chociaż w polskich domach rosół przyrządza się na co dzień, to niektórzy wciąż jeszcze nie odkryli wszystkich tajników tej zupy. Aby wyciągnąć z produktów pełnię aromatu i smaku, jarzyny należy dodać w odpowiednim momencie gotowania. Dzięki temu danie nabierze unikalnej złotej barwy, a jego smak nie będzie miał sobie równych.

REKLAMA

Klasyczny polski rosół składa się z włoszczyzny, kurczaka, cebuli i przypraw – nieznaczna ilość składników powoduje, że powinny mieć one wysoką jakość. Z tego też względu tak istotna jest kolejność ich dodawania, gdyż od niej w pewnym stopniu zależy smak i klarowność bulionu.

Kiedy dodać jarzyny do rosołu?

Gotowanie rosołu należy zacząć od wrzucenia mięsa do garnka i zalania go chłodną wodą. Proces ten można pominąć, jeżeli przyrządza się rosół warzywny. Po upływie ok. 1-2 godzin można przejść do kolejnego kroku, a jest nim dodanie warzyw. Jeśli zbyt późno zanurzymy je we wrzątku, wtedy się nie rozgotują, a bulion pozostanie klarowny. Natomiast rozgotowane warzywa zaczną się rozpadać w wyniku krążenia wody i tym samym rosół stanie się mętny i niezbyt zachęcający.

Czy jarzyny można pokroić?

Niektórzy są zdania, że pokrojone na drobne kawałki warzywa lepiej oddadzą swój smak i zapach, z kolei inni uważają, że najlepszą opcją jest wrzucanie ich w całości. Okazuje się, że racja leży pośrodku. Jeżeli pokroiliście warzywa przed dodaniem do bulionu, wrzućcie je ok. 30-40 minut później niż zazwyczaj. Co prawda, lepiej wydobywa się z nich smak oraz wartości odżywcze, ale jednocześnie prędzej mogą się rozpaść, nadając rosołowi mętny kolor.

REKLAMA

Na jakim ogniu gotować zupę?

To w zasadzie kluczowa zasada, ponieważ od niej zależy klarowność bulionu. Rosół powinien zawsze być gotowany na najmniejszym palniku – powinien tylko lekko pyrkać. Intensywne wrzenie przyczynia się do zmętnienia zupy. Aby móc poszczycić się całkowicie klarownym rosołem, należy zalewać mięso chłodną wodą. Dzięki temu odszumowanie bulionu będzie łatwiejsze, ponieważ białko wydobywające się z mięsa wypłynie wraz z tłuszczem na powierzchnie i sprawniej będzie je wtedy zebrać.

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
ShareInfo.pl
Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA