W Meksyku odkryto zaginione miasto! Jest wielkości Manhattanu!

Jak poinformował brytyjski „The Guardian”, w Meksyku naukowcy odkryli średniowieczne miasto przypominające powierzchnią i intensywnością zabudowy nowojorski Manhattan.

   

Odkrycie było możliwe dzięki zastosowaniu przez archeologów nowatorskiej metody poszukiwań. Technika, którą posłużyli się badacze, nosi nazwę Lidar i polega na wysyłaniu wiązki lasera z samolotu. Teren, nad którym przelatuje maszyna, jest skanowany, a odbijane impulsy umożliwiają rysowanie mapy terenu, pokazując trójwymiarowy krajobraz.

Naukowcom pracującym pod kierunkiem prof. Chrisa Fishera z Colorado State University udało się odtworzyć topografię zaginionego miasta. Dzięki skanowaniu laserem ustalili, w których miejscach dokładnie znajdowały się budynki, place, drogi oraz tereny wydzielone do uprawy żywności.

   

Odnalezione przez archeologów miasto Angamuco powstało około tysiąca lat temu. Zdaniem naukowców, w okresie świetności było ono zamieszkiwane przez około 100 tysięcy osób. Zastosowanie technologii Lidar umożliwiło odkrycie, że na obszarze miasta wielkości 25 kilometrów kwadratowych znajdowało się około 40 tysięcy budynków, a więc mniej więcej tyle samo co obecnie na Manhattanie w Nowym Jorku.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News