Zespół naukowców odkrył w Nowej Zelandii skamieniałe kości Crossvallia waiparensis, czyli pingwina, który żył tam od 56 do 66 mln lat temu. Jest to największy pingwin w historii o wzroście około 160 cm i wadze około 80 kilogramów.

Nieznany dotąd gatunek pingwina jest zdecydowanie większy od zamieszkującego Antarktydę pingwina cesarskiego, który osiąga 1,2 metra i waży 70-80 kilogramów.

Kości Crossvallia waiparensis zostały odkryte przez paleontolożkę amatorkę Leigh Love w 2018 roku w północnej części regionu Canterbury w Nowej Zelandii. Do tej pory jednak były badane przez naukowców z muzeum Canterbury w nowozelandzkim Christchurch oraz z muzeum historii naturalnej Senckenberg we Frankfurcie nad Menem.

Po badaniach okazało się, że skamieniałe kości należą do nowego gatunku pingwina, największego z dotychczas znalezionych, z wymarłej rodziny Crossvallia. Jego najbliższym krewnym jest prehistoryczny pingwin Crossvallia unienwillia. Jego skamieniały szkielet znaleziono w 2000 roku na Antarktydzie.

Naukowcy ustalili również, że – na co wskazują kości nóg pingwina – Crossvallia waiparensis dużo lepiej pływał niż chodził, mógł również mieć problemy z pełnym wyprostowaniem.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę