Wbij w glebę. Ogórki obrodzą jak dzikie

ogórki
fot. Pixabay

My Polacy mamy sentyment do ogórków i przeważnie sadzimy je w ogrodach. Dość szybko rosną, są plenne i nie wymagają zbyt dużej uwagi. Najważniejsze to zapewnić im odpowiednie stanowisko, regularnie je podlewać i chronić przed szkodnikami. Osoby, którym zależy na tym, by warzywa obrodziły ponad miarę, mogą wykonać pewien prosty zabieg. Wpłynie on korzystnie nie tylko na owocowanie. Ogórki będą też lepsze jakościowo. Wszystko dzięki podporom.

REKLAMA

Ogórki obrodzą jak szalone. Zastosuj podpory

Warzywa można hodować na płasko i na podporach. Dziś weźmiemy pod lupę drugą z metod. W uprawie pionowej (na oparciach) używa się konkretnych stelaży, po których rośliny będą pełzać wzwyż. Uprawa ta ma co najmniej kilka zalet. Zapewnia nieograniczony przepływ powietrza, a do ogórków może bez problemu docierać słońce. Podczas podlewania woda nie osadza się na liściach, tylko trafia prosto do gleby. Dzięki temu uprawy są mniej podatne na rozwój chorób – głównie grzybowych.

Nie wszystkie odmiany ogórka nadają się do uprawy pionowej. Jeśli zdecydujesz się właśnie takie warzywa posadzić, wybieraj gatunki oznaczone symbolem F1 (np. Zefir, Śremski, Octopus).

REKLAMA

Konstrukcje do ogórków. Jakie wybrać?

Jako podpory do ogórków sprawdzą się słupki o wysokości około 2 metrów. Wetknij je w glebę, zachowując 5-metrowe przerwy. To na nich oprzesz machinę z drutu, która zjednoczy następne paliki. Drut połóż u szczytu i mniej więcej 20 cm od poziomu gleby. Skomponowanie siatki drucianej to również dobry pomysł. Na niej właśnie warzywa będą mogły iść do góry.

Jeżeli uprawiasz ogórki w folii, przyczep sznurki od szczytu do podłoża. Sadzonki będą mogły wzbijać się po nich do góry.

Udostępnij: