pryskanie chorej rośliny domowym środkiem
fot. screen Youtube / House Plant Journal

Wciornastki potocznie nazywane przecinkami są niewielkimi owadami, które niszczą rośliny dekorujące nasze mieszkania. Łatwo jest je „namierzyć”, bo na liściach zostawiają srebrzyste kropeczki. Najlepiej się ich pozbyć od razu po zauważeniu infekcji. Zdradzamy domowy patent na wciornastki.

Szkodniki mają małe rozmiary ciała (do 2 mm), podłużny, płaski odwłok i dwie pary skrzydeł. Zazwyczaj mają barwę brązową lub żółtą. Specjaliści twierdzą, że na całym świecie wyróżnia się około 5500 podgatunków wciornastków.

Po czym poznać, że wciornastki zaatakowały rośliny domowe?

Pokarmem tych osobników są głównie pyłki roślin, z kolei ich larwy wolą łodygi lub tkankę liści – i tak dostrzec można masowe deficyty na roślinie. Przecinki pobierają z rośliny płyn komórkowy, pozostawiając srebrne cętki na powierzchni liścia i ciemne punkciki od jego dołu.

W ślinie wciornastków znajdują się trujące związki, które zniekształcają kwiaty i pędy roślin, a więc mogą przyczynić się do uschnięcia owładniętej rośliny. Dostrzeżenie tych intruzów na początku infekcji nie jest proste, ale jeśli przypuszczasz, że zaatakowały Twoją roślinę, zwróć szczególną uwagę na jej liście (doglądaj je przez kilka dni). Na koniuszkach liści mogą być obecne odchody wciornastków, które mają postać ciemnobrunatnych kształtnych plamek. Gdy je zauważysz, to najprawdopodobniej masz do czynienia z przecinkami.

Jak pozbyć się wciornastków domowym sposobem?

Najpierw oddziel zakażone rośliny od zdrowych, aby choroba nie mogła się dalej roznosić. Jedną z najbardziej naturalnych i efektywnych metod jest mieszanka przyrządzona z wody i mydła potasowego. Środek ten przyrządź w następującej proporcji: na 8 g roztopionego mydła przeznacz pół litra wody. Potem przelej miksturę do pojemnika z dozownikiem i skrop zaatakowaną przez szkodniki roślinę – zabieg powtarzaj przez 3-4 dni. O ile twoja roślina jest pokaźna, zrób preparat z 2 l ciepłej wody, paru kropel płynu do naczyń i 4 łyżek oliwy z oliwek. Aplikuj identycznie jak środek z mydła, czyli przez 3 dni.

Cebula, pokrzywa i czosnek to naturalni odstraszacze wciornastków

Do przyrządzenia wywaru potrzebujesz 500 g pokrzywy i 150 g świeżo przeciśniętego czosnku. Zalej wszystko 2 litrami ciepłej wody. Zamiast czosnku możesz użyć cebuli, która też się dobrze sprawdzi.

Czytaj też: Posadź w pobliżu borówki amerykańskiej. Obrodzi owocami jak nigdy


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę