ukąszenie meszki
fot. screen Youtube / Zombie Land

Latem rozpieszcza nas nie tylko piękna aura i urlop. To, co dobre ma też swoje minusy. Chodzi oczywiście o muchy, komary i meszki. Kąsające owady potrafią uprzykrzyć nam życie. Dziś powiemy Wam jak zidentyfikować ukąszenie meszki i wyleczyć je domową metodą.

Po czym poznać ukąszenie meszki?

Ślad po ukąszeniu meszki wygląda dość specyficznie i nietrudno go pomylić z ugryzieniem np. komara. Miejsce zaatakowane przez meszkę na początku mocno boli, natomiast w przypadku komara obszar tylko swędzi i pojawia się na nim czerwony rumień. Dlaczego tak się dzieje? Gdy atakuje meszka, skóra zostaje przecięta przez jej spiralny aparat gębowy. Co więcej, może zostać w skórze podobnie jak kleszcz i spowodować rozszczepienie pobliskich tkanek. Jeśli do tego dojdzie, to owad szybko zaczyna pić krew.

W efekcie pozostawia niewielką czerwoną krwawą bliznę, a po pewnym czasie dochodzi także do wystąpienia obrzęku i gorączki. Meszka wydziela jad, który jest groźny dla ludzi (może przyczynić się do powstania reakcji alergicznych, a wtedy człowiek uczulony może dostać wstrząsu anafilaktycznego czy obrzęku płuc; w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zgonu).

Domowy patent na meszki

Naturalne środki na meszki możesz przygotować własnoręcznie w domu. Zaopatrz się w okład z przekrojonej cytryny bądź cebuli. Nieźle sprawdzi się także ocet lub soda oczyszczona. Jeśli zauważysz u siebie niefortunne objawy ogólnoustrojowe, nie zwlekaj, tylko udaj się natychmiast do lekarza. Nie możesz tego zignorować, bo na pewno zależy Ci na zachowaniu zdrowia.

Przy ukąszeniu meszki podaje się również leki przeciwhistaminowe albo inne, które zmniejszają odczyn. Najlepiej jednak, aby o wprowadzeniu farmakoterapii zadecydował lekarz. Zażywanie takich medykamentów na własną rękę może być szkodliwe. Ponadto, do zwalczania śladów po ugryzieniu meszki, można także użyć innego naturalnego produktu. Wystarczy sięgnąć po olejek wanilinowy i posmarować nim ranę. Szybko zmniejszy on objawy. Warto dodać, że meszki w Polsce nie są nosicielami chorób zakaźnych, więc nie musisz się obawiać, że po ugryzieniu od razu zachorujesz. Blizny potrafią utrzymywać się do tygodnia. W tym czasie absolutnie nie należy ich drapać. Zagoją się samoczynnie po zastosowaniu właściwych lekarstw.

Czytaj też: Jak szybko rozwiązać supeł bez uszkadzania reklamówki? Znakomity trik


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę