W stanach Zjednoczonych opublikowano badania, na podstawie których można stwierdzić, że na Księżycu znajduje się o wiele więcej wody aniżeli do tej pory sądzono. Pracujący w kalifornijskim Instytucie Badań Kosmosu naukowcy uważają, że występuje ona na całej powierzchni ziemskiego satelity.

W magazynie „Nature Science” opisano rezultaty badań pogłębiających naszą wiedzę dotyczącą obecności wody na srebrnym globie. Do tej pory naukowcy uważali, że obecna jest tylko w kraterach na terenach okołobiegunowych (w przeważającej ilości są to jamy lodowe).

Ostatnie badania wskazują jednak na to, że ten związek chemiczny znajduje się w prawie wszystkich częściach Księżyca. Badacze doszli do wniosku, że w stanie ciekłym woda zmienia swoją lokalizację, pojawiając się w różnych w rejonach. Poza tym pozostaje ona w stanie ciekłym niezależnie od pory dnia albo nocy. Badacze Księżyca do tej pory nie byli do końca pewni tego faktu ponieważ podczas doby księżycowej zauważalne są spore wahania temperatur (od plus 150 do minus 150 stopni Celsjusza).

Autorzy badań informują, że: „Niezależnie od składu czy mechanizmu tworzenia, woda może być obecna na Księżycu w warunkach termicznych o wiele szerszych, niż wcześniej sądzono”.

Naukowcy twierdzą, że utrzymanie wody w stanie ciekłym może być spowodowane słonecznym wiatrem. Poza tym wpływ na to może mieć podziemna sieć lawy. Ona może rozpuszczać lód.

W 2009 roku po raz pierwszy naukowcy potwierdzili występowanie wody na Księżycu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę