„Wielki polski bohater”. Zgadnij, kogo nazwał tak wiceprezydent USA!

Mike Pence, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, jest jednym z najważniejszych polityków, którzy przybyli na szczyt bliskowschodni do Warszawy. W środę Pence spotkał się w cztery oczy z prezydentem Polski Andrzejem Dudą oraz wziął udział w posiedzeniu delegacji obu państw.

   

Po zakończonych rozmowach Pence i Duda spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej, na której padały, jak to przy takich okazjach, zapewnienia o współpracy między krajami, przyjaźni i wzajemnym szacunku.

– Ogromnie się cieszymy, że możemy gościć w Warszawie wiceprezydenta USA wraz z małżonką. Konferencja bliskowschodnia ma w pierwszej kolejności charakter polityczny i bilateralny między Polską a Stanami Zjednoczonymi – powiedział prezydent Andrzej Duda.

   

Wiceprezydent USA podkreślił z kolei, że jego kraj czerpie wzór z „polskiego umiłowania wolności”. – Nasze kraje są przyjaciółmi, ponieważ przyświecają nam te same wartości, a w świecie, który staje się bardziej nieprzewidywalny i na wiele sposób bardziej groźny od czasów upadku Związku Radzieckiego, nasz sojusz staje się coraz bardziej żywotny i ważniejszy niż kiedykolwiek – oświadczył Mike Pence.

Gdyby na tego typu okrągłych wypowiedziach gościa z USA się skończyło, dla prezydenta Andrzeja Dudy, jak i dla całego jego obozu politycznego wizyta Mike’a Pence’a byłaby udana. Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych niespodziewanie jednak wyróżnił wroga numer jeden Jarosława Kaczyńskiego i polityków PiS.

   

– Wielki polski bohater Lech Wałęsa powiedział: trzymamy głowy wysoko, bo choć zapłaciliśmy wysoką cenę, wiemy, że wolność ceny nie ma. Dzisiaj i w Polsce, i w Stanach Zjednoczonych trzymamy głowy wysoko, bo stojąc z wami ramię w ramię, bronimy bezcennego daru wolności – powiedział wiceprezydent Stanów Zjednoczonych na konferencji prasowej, wywołując takie niezadowolenie prezydenta Dudy, nad którym ten nie potrafił nawet zapanować. Mina głowy państwa mówiła wszystko.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

OBSERWUJ ShareInfo.pl na Google News