17-letni Polak w ciągu trzech tygodni zdobył medale w olimpiadzie z chemii, matematyki i fizyki
Michał Lipiec | fot. Społeczne Stowarzyszenie Oświatowe

Zdobywa dla Polski medale, a w mediach kompletna cisza! 17-letni Michał Lipiec dokonał czegoś, czego żadnemu Polakowi się jeszcze nie udało. W ciągu zaledwie trzech tygodni chłopak zdobył trzy medale na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych. Młody geniusz zdobył kolejno złoty, srebrny i brązowy medal, rywalizując za największymi młodymi mózgami na świecie.

Wyczyn 17-letniego Michała Lipca z Krakowa postanowił nagłośnić dziennikarz technologiczny, popularyzator nauki i wykładowca akademicki – Maciej Kawecki.

„17-letniemu Michałowi, absolwentowi III klasy w V LO im. Witkowskiego w Krakowie, wystarczyły trzy tygodnie lipca, aby zdobyć trzy medale na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych. Złoto wygrał w Zurychu w dziedzinie chemia, srebro – w Tokio, z fizyki, a brązem nagrodzono go w Chiba w Japonii – tym razem z matematyki. W przypadku Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej Michał znalazł się też w prestiżowym ścisłym gronie kilku najlepszych na świecie młodych chemików. Wyższą liczbę punktów od niego mieli tylko dwaj Chińczycy, Rosjanin i reprezentant Turcji” – napisał Kawecki na Twitterze.

Co wiemy o niezwykłym nastolatku? Michał jest absolwentem III klasy w V Liceum Ogólnokształcącym im. Witkowskiego w Krakowie – czytamy na fanpage’u organizacji „NIE dla chaosu w szkole” na Facebooku. Do tej pory zdobył aż sześć medali w międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych. Trzy wywalczył w olimpiadach chemicznych w poprzednich latach, natomiast najnowsze trzy trofea zdobył w ciągu zaledwie trzech ostatnich tygodni!

17-letni Polak dokonał czegoś niezwykłego! W ciągu trzech tygodni zdobył trzy medale w międzynarodowych olimpiadach z chemii, fizyki i matematyki

Choć Michał udowodnił, że potrafi zdobywać wielkie osiągnięcia w innych dziedzinach, jego niewątpliwie największą pasją jest chemia. Miłością do tej nauki zaraził się w Szkole Podstawowej nr 1 STO w Łodzi. Już jako piątoklasista Michał wygrał konkurs kuratoryjny, organizowany dla gimnazjalistów! Będąc uczniem szóstej klasy młody geniusz przygotowywał się już do wzięcia udziału w olimpiadzie licealnej. W tym samym czasie zgłębiał również wiedzę z matematyki i fizyki.

Olimpijska kariera Michała na tym się jednak nie skończyła. W ósmej klasie szkoły podstawowej chłopak został laureatem ogólnokrajowej olimpiady chemicznej, co zapewniło mu udział w reprezentacji na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej. Już w pierwszym podejściu Michał zdobył tam brązowy medal, ocierając się o srebro, do którego zabrakło mu niewiele.

Choć przygotowania do kolejnych olimpiad z pewnością zajmują Michałowi bardzo dużo czasu, 17-latkowi nie przeszkadza to w równoczesnym realizowaniu innych projektów, a także dbaniu o własne pasje. Michał angażuje się jednocześnie w pracę naukową, realizując projekty pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Instytutu Nielsa Bohra w Kopenhadze. Michał pracuje nie tylko mózgiem, ale także ciałem – jednym z jego hobby są biegi górskie.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę