Wietrzenie pościeli to bardzo ważny styl dbania o nią. W dzisiejszych czasach służą do tego profesjonalne suszarki do ubrań, toteż niektórzy nie pamiętają, jak duże znaczenie ma wietrzenie materiałów i poczekanie, aż nieprzymuszenie odholują wilgoć.
Wiele osób z pewnością wspomina zapach dopiero co wywietrzonej, babcinej pościeli. To dzięki niej wiem jak dobrze wietrzyć kołdry, prześcieradła i poduszki. Uchodzi to za ewidentne, ale czy tak jest w rzeczywistości?
Dlaczego wietrzenie pościeli jest kluczowe?
W ten sposób pozbywamy się z tkanin: wirusów, bakterii, roztoczy oraz pozostałych grzybów. O wietrzeniu pościeli powinni pamiętać zwłaszcza alergicy.
Ponadto jeśli chcesz zadbać o odpowiedni ład snu, to pozyskanie wiedzy w kwestii prawidłowego wietrzenia pościeli naprawdę się opłaca. Jeśli spałeś kiedyś pod świeżutką pościelą, która jeszcze przed momentem była na zewnątrz, to wiesz, o co chodzi. Można tak przyjemnie wylegiwać się w łóżku aż do południa. W kwestii pościeli specjalistką jest moja babcia, która zna się na wietrzeniu pościeli jak mało kto. Jeśli chcesz posiąść jej wiedzę, to koniecznie czytaj dalej.
Co ile czasu należy wietrzyć pościel?
Moja babcia stale powiada, że im częściej się to robi, tym lepiej. I nie wierz w tezę, że prześcieradła, poduszki czy kołdry należy wietrzyć wyłącznie latem. Znawczyni wietrzy je przez cały rok – zimą, wiosną, latem i jesienią. Zaznacza przy tym, że mróz skutecznie unicestwia drobnoustroje chorobotwórcze.
Zresztą zostało to uwierzytelnione w badaniach naukowych. Wystarczy dla ciekawości poczytać o testach, jeśli chodzi o zdrowy sen. Zawsze trzeba wietrzyć posłanie tak, aby miało ono maksymalny dostęp do świeżego powietrza. Latem babcia rozwiesza ją na sznurku na pranie, ale można rozmieścić ją także na trzepaku czy meblach ogrodowych. Odradza wieszanie jej na balkonie. Natomiast zimą wystarczy tylko kilkunastominutowe wietrzenie pościeli, aby dobrze odnowić materiał.
Czytaj też: Robaki kurzowe mogą czaić się w Twoim domu. Zwalczysz je 1 sposobem