Wina chorwackie czy włoskie - jakie wypada wręczyć w prezencie?
fot. Adobe Stock

Szukasz pomysłu na elegancki i niezobowiązujący prezent, który pasuje do wielu okazji? Sięgnij po wino. Wręczenie gustownej butelki to miły i bezpieczny gest. Przeczytaj i poznaj szczep Primitivo. Dowiedz się także, które wina – chorwackie czy włoskie będą lepszym wyborem. Odpowiedź może Cię zaskoczyć.

Wino na prezent – czy to dobry pomysł? Gdzie kupić elegancki trunek?

Czy wino to dobry pomysł na prezent? Okazuje się, że tak: taki trunek pasuje do wielu okazji. Nie należy jednak wybierać tanich win dyskontowych, gdyż wyróżniają się one niską jakością, a w ich smaku dominuje alkohol. Gdzie szukać doskonałych bukietów węchowych i smakowych? Które wina – chorwackie czy włoskie będą lepszym wyborem? Jeśli zdecydujesz się na właściwy szczep winny… nie będziesz musiał wybierać. Poznaj Primitivo – szczep znany pod różnymi nazwami i charakterystyczny dla różnych zakątków świata.

Szczep Primitivo – czym jest? W jakich winach jest wykorzystywany?

Szczep Primitivo najlepiej rozwija się w klimacie gorącym, równocześnie jednak źle znosi pełne słońce: wskutek nadmiernej ekspozycji owoców na promienie słoneczne często dochodzi do obsychania gron. Biorąc pod uwagę fakt, że dojrzewają one nierównomiernie, uprawa, zbiór i selekcja winogron jest procesem bardzo czasochłonnym. Dzięki temu gotowe butelki win chorwackich i win włoskich charakteryzuje pełny smak i niezwykły aromat. Masz wątpliwości, które z wymienionych rodzajów win powinieneś wybrać na prezent? Niepotrzebnie. Badania genetyczne szczepów winnych dowiodły, że włoski szczep Primitivo jest szczepem wina z Chorwacji. 

Czy włoskie wino Primitivo jest warte polecenia?

Włoskie wino Primitivo cieszy się większą rozpoznawalnością niż wina chorwackie (Crljenak), mimo że te trunki są produkowane z tego samego (historycznie) szczepu. Zastanawiasz się, czy włoskie wino Primitivo jest warte polecenia? Owszem, jest. Krzewy uprawiane od XIX wieku w południowej części Włoch wcześnie rodzą owoce (primativus – wcześnie dojrzewający), a cechą charakterystyczną gron jest wysoka zawartość cukru. To dlatego pozwalają one uzyskać trunek o stosunkowo niskiej kwasowości, idealny także dla osób, które na ogół wybierają wina półwytrawne lub półsłodkie. Jest to więc bezpieczny wybór na prezent – wino jest szalenie uniwersalne, co sprawia, że można je (bez obaw!) wręczyć każdemu.

Jak wybrać wino na prezent? Primitivo tylko z półki premium

Wino chorwackie czy wino włoskie? To bez znaczenia, jeśli nie wiesz, jak wybrać konkretną butelkę. Jeśli trunek ze szczepu wina chorwackiego kupisz w dyskoncie, jego jakość będzie co najwyżej zadowalająca. Zamiast oryginalnego smaku szczepu Primitivo, degustacji będzie towarzyszył wyraźny, nieprzyjemny posmak alkoholu. Dobrej jakości wino powinno być butelkowane w winnicy: ważna jest zatem umiejętność czytania etykiet.

Jeśli wino chorwackie lub inne ze szczepu Primitivo chcesz wręczyć w prezencie, powinieneś wiedzieć, co je wyróżnia. Jaką barwę ma wino Primitivo? Jaki bukiet węchowy i smakowy towarzyszy degustacji? Szczegóły kompozycji zależą wyłącznie od konkretnej butelki, są jednak pewne cechy, które wyróżniają oryginalne wina ze szczepu Primitivo. Są to:

– kolor wina Primitivo jest bardzo intensywny, rubinowy, zwykle z fioletowymi lub granatowymi refleksami.

– smak oryginalnego wina ze szczepu Primitivo jest niezwykły: bogaty i szalenie zaskakujący. Pijąc taki trunek, można wyczuć m.in. nuty owocowe (najczęściej wiśniowe i jagodowe, rzadziej zdarzają się śliwkowe), pieprz i anyż. Drugi plan zajmuje dżem z owoców leśnych, alkohol zaś jest bardzo zrównoważony, niemal niewyczuwalny. Warto wiedzieć, że wina Primitivo dojrzewające w beczkach z amerykańskiego dębu mogą mieć posmak czekoladowy lub waniliowy. Ostateczny smak trunku zawsze zależy od terrior, czyli miejsca uprawy, momentu zbioru gron, długości poszczególnych procesów produkcji, a także – czasu starzenia się wina w beczkach.

– aromat wina Primitivo jest intensywny i bardzo trwały. Wynika to przede wszystkim z wysokiej zawartości cukru resztkowego i umiarkowanej kwasowości trunku.

Dlaczego warto wybrać wino ze szczepu Primitivo na prezent?

Wina chorwackie i wina włoskie ze szczepu Primitivo są obecnie coraz częściej poszukiwanymi winami. Decydują o tym m.in. przystępna cena (tańsze wina ze szczepu chorwackiego lub włoskiego kupisz za mniej niż 100 złotych), perfekcyjny smak i uniwersalny charakter. Dodatkowo, wino Primitivo należy uznać za jedno z najmodniejszych obecnie win: chętnie sięgają po nie koneserzy i amatorzy.