Wiosną podlej tym truskawki. W sezonie nie nadążysz ze zbiorem

truskawki
fot. Pixabay

Ogrodnicy amatorzy często zastanawiają się, czym zasilić truskawki, by rozwijały się bujnie, a same owoce były pyszne i apetyczne. Choć może się to wydawać trudne do osiągnięcia, to wcale takie nie jest. Trzeba jedynie pamiętać o umiejętnym przeprowadzeniu kilku kluczowych zabiegów. Sprawdź, jaki nawóz będzie idealny i jak przyrządzić go własnoręcznie.

REKLAMA

Aby rośliny rosły pięknie i zdrowo należy je regularnie podlewać i właściwie nawozić. Z truskawkami jest podobnie. Bez odpowiedniego nawozu nie będą rosły tak, jak trzeba. Wszyscy ci, którzy lubią naturalne rozwiązania, zamiast gotowych preparatów ze sklepu powinny przygotować eko-nawóz do truskawek!

Pielęgnacja sadzonek truskawki

Po tym, jak sadzonki truskawki wypuszczą już listki, uważnie się im przypatrz. Jeżeli zobaczysz plamy, to sygnał, że zaatakowały je szkodniki. Musisz się ich jak najszybciej pozbyć, a chore liście spal, aby zapobiec przenoszeniu się choroby. Przydatna może być wtedy ziemia okrzemkowa. Najlepiej nawozić roślinę jeszcze przed rozwinięciem się pąków liściowych. Pamiętaj, aby początkowe dokarmianie było zasobne w azot. Składnik ten pobudza wzrost sadzonek. Jeśli chodzi o ściółkowanie, to warto wykonać je na końcu. Do tego zabiegu przyda się słoma – wstrzyma rozwój chwastów.

REKLAMA

Naturalne nawozy do truskawek

Kwaśne mleko
Nabiał pozytywnie wpływa na wzrost owoców. Można go połączyć z popiołem drzewnym, obornikiem lub humusem. Taki miks stworzy optymalne warunki dla rozwoju roślin. Preparat na bazie kwaśnego mleka zabezpieczy także sadzonki przed roztoczami i mszycami.

Jak zrobić nawóz z kwaśnego mleka?

Jedną szklankę produktu mlecznego (ok. 250 ml) wlej do niedużego wiadra, dodaj po 1 łyżce (ok. 10-15 g) obornika i humusu. Wszystko starannie wymieszaj, aby powstała mieszanka o jednolitej teksturze. Dolej 1 szklankę wody, aby otrzymać lekki roztwór, który nie powinien być też zbyt rzadki. Wiadro z zawartością pozostaw na mniej więcej 2-3 tygodnie w suchym i ciepłym miejscu. Co parę dni dobrze przemieszaj nawóz, aby składniki równomiernie się rozeszły. Po upływie wyznaczonego czasu mikstura będzie nadawała się do użycia. Przed zastosowaniem musisz ją porządnie wymieszać. Jeżeli będziesz potrzebować większej dawki odżywki, to przygotuj litr kwaśnego mleka oraz po 1 kg humusu i obornika.

REKLAMA

Domowy nawóz z chleba

W chlebie zawarte są drożdże, które stworzą dogodne środowisko do upraw i dodatkowo zakwaszą podłoże. Odżywkę z pieczywa zrobisz bez problemu: stary czerstwy chleb zalej wodą, tak, aby się unosił w naczyniu. Zostaw go na ok. 6-10 dni, aby zaczął fermentować. Później uzyskany preparat rozcieńcz wodą w proporcji 1:10.

Czytaj też: Agrest będzie bujny i zdrowy. Wiosną podaj mu ten nawóz

Podziel się: