Fot. ilustr./Pixabay.com

Znany wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski zaapelował w rozmowie z portalem Onet o przestrzeganie podczas świąt wielkanocnych obostrzeń wprowadzonych wskutek pandemii koronawirusa. Jego zdaniem Polacy powinni dla własnego dobra zrezygnować z chodzenia do kościoła w tym czasie.

– W mojej ocenie Wielkanoc wyglądać będzie podobnie, jak święta Bożego Narodzenia, czyli spotkania dozwolone będą wyłącznie w małym gronie rodzinnym – stwierdził Dzieciątkowski. – Wizyty w kościołach ze święconką raczej powinniśmy sobie odpuścić, jednak możemy liczyć, jak myślę, na rozsądnie ograniczone spotkania z najbliższymi. A to dlatego, że do zakażeń wewnątrzrodzinnych dochodzi stosunkowo rzadko – doprecyzował. Dodał jednocześnie, że poluzowanie obostrzeń może doprowadzić do kolejnego wielkiego wzrostu zakażeń, tak jak było to jesienią 2020 roku.

Wirusolog oświadczył, że to rządzący krajem powinni dawać społeczeństwu przykład właściwego zachowania podczas pandemii.

– Podczas świąt wielkanocnych największej dyscypliny wymagałbym od rządzących, bowiem to oni powinni świecić przykładem. I to nie takim, jaki obserwowaliśmy w ostatnich dniach, który nasuwał jedną myśl, tę z Orwella, że „są zwierzęta równe i równiejsze” – dodał.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę