Zamrażalnik jest zapewne jednym z najlepszych miejsc do przechowywania produktów spożywczych przez dłuższy okres. Jednak nie każdy artykuł nadaje się do głębokiego mrożenia, gdyż mogą zachodzić w nim zmiany smaku lub właściwości. Czego zatem nie umieszczać w zamrażarce?
Niska temperatura panująca w zamrażalniku efektywnie spowalnia rozwój bakterii i pleśni oraz doskonale zachowuje większość walorów zdrowotnych, aromatu, barwy i smaku pożywienia. Niestety nie można wsadzać do niej wszystkich artykułów spożywczych – istnieją takie, które po rozmrożeniu mogą stracić smak, a ich struktura utraci na jakości. Mało tego, niektóre produkty mogą nawet zepsuć się mimo zamrożenia.
Czego nie wkładać do zamrażarki?
Zdecydowanie odradza się umieszczania w niej jajek, bez względu na to, czy są surowe, czy ugotowane. Jeśli gotowane jajka zostały zamrożone i odmrożone, wówczas stają się gumowate, twarde i wręcz niejadalne.
Natomiast, gdy surowe jajka w skorupkach osiągną minusowe temperatury, to zwiększają swoją objętość. Następuje rozsadzenie skorupki od wewnątrz, a elementy jajek mogą zanieczyścić wnętrze zamrażarki i pozostałe produkty obok.
Potrawy tłuste
Produkty ze sporą ilością tłuszczu, śmietany, sery, sosy i inna tego typu żywność całkowicie nie nadaje się do trzymania w zamrażarce. Powodem jest różnica w zamarzaniu tłuszczu i wody – nawet gdy woda w sosie czy majonezie zamarznie, w tłuszczu wciąż mogą rozwijać się drobnoustroje. Mało tego, dzięki znacznej zawartości tłuszczu produkty po rozmrożeniu będą łatwiej się rozwarstwiać. W rezultacie całe dania mogą zmienić niespodziewanie swoją teksturę, przez co nie będą już zbyt zachęcające do konsumpcji.
Owoce i warzywa z dużą zawartością wody
Po zamrożeniu oraz rozmrożeniu wiele z nich bardzo niekorzystnie zmienia swój wygląd. Warzywa jak seler naciowy, rzodkiewki, sałata, ogórki wyglądają potem jak zgniłe, niemal identycznie jest w przypadku niektórych świeżych ziół, jak bazylia czy mięta.
Owoce bardzo wodniste m.in. pomarańcze, winogrona, arbuzy czy mandarynki po zmrożeniu tracą jędrność. Formujące się w ich miąższu kryształki lodu rozrywają formę, a w efekcie produkty wyglądają jak przejrzałe, przy równoczesnym neutralnym smaku.