zasadnicza służba wojskowa. Jak wygląda 2022
fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Zasadnicza służba wojskowa powraca! Po ok. 14 latach przerwy znów będzie można iść do wojska na kilkumiesięczne przeszkolenie wojskowe. Tym razem jednak służba w takim wymiarze będzie w pełni dobrowolna – zgłaszać mogą się ochotnicy. Wśród opcji przeszkolenia wojskowego pozostaje jeszcze wstąpienie do WOT oraz 1-miesięczna służba przygotowawcza, zwieńczona przysięgą.

„Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, Rosja zaatakowała Ukrainę i za naszą granicą toczy się wojna; najlepszą i najskuteczniejszą odpowiedzią na zagrożenia jest wzmocnienie polskich Sił Zbrojnych – mówił w sobotę w Kraśniku (woj.lubelskie) szef MON Mariusz Błaszczak, cytowany przez „Polsat News”.

W Kraśniku odbyła się inauguracja rozpoczęcia naboru do nowej zasadniczej służby wojskowej.

„Wejście w życie ustawy o obronie ojczyzny to bardzo ważne wydarzenie dla polskich sił zbrojnych. Wszyscy doskonale wiemy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Te zagrożenia są realne – Rosja zaatakowała Ukrainę, za naszą granicą toczy się wojna” – powiedział minister.

Jak mówił minister – najskuteczniejszą obroną przed ewentualnością zagrożenia tym samym naszemu krajowi, jest wzmocnienie polskich Sił Zbrojnych. „Dlatego też zdecydowaliśmy o tym, by rozpocząć kampanię dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” – dodał.

Przywrócono zasadniczą służbę wojskową. Rekrutacja ruszyła 21 maja

21 maja rusza nabór do nowej zasadniczej służby wojskowej. Z okazji rozpoczęcia nowego-starego rodzaju służby w 32 miejscowościach odbywają się w tym dniu pikniki wojskowe, na których można dowiedzieć się szczegółów o rekrutacji, służbie i pooglądać sprzęt wojskowy – także ciężki. Co więcej, do w punktach informacyjnych na piknikach można od razu zapisać się do odbycia ZSW. Zgłoszenia przyjmuje także 70 punktów rekrutacyjnych w dawnych WKU.

Kandydaci mają ponadto do wyboru inne rodzaje służby wojskowej. Jako czynny żołnierz lub żołnierz rezerwy można realizować się pełniąc: zawodową służbę wojskową terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo – dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę).

Przy wyborze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, rekrut przejdzie przez dwa etapy służby: 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany).

„Naszym celem jest to, żeby wojsko polskie liczyło 300 tys., w tym 250 tys. żołnierzy zawodowych. (…) Chcemy też doprowadzić do tego, żeby jak najwięcej osób było przeszkolonych, a więc żeby jak najszersze było grono rezerwistów, ludzi, którzy wiedzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej, którzy potrafią posługiwać się bronią” – powiedział minister.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę