
Czy istnieje sposób na poprawienie plonu ogórków? Tak, wystarczy sięgnąć po znany ogrodowy chwast. To naturalne i efektywne podejście. Ogrodnictwo bez chemii może być naprawdę łatwe, a zbiory – dostatnie. Dowiedz się, jak pomnożyć plony przy pomocy pokrzywy.
Kiedy siać ogórki?
Ogórki to warzywa ciepłolubne. W miarę szybko się rozwijają i wydają sporo plonów. Można je siać w rozsadę lub bezpośrednio do ziemi docelowej w ogrodzie. W tej drugiej sytuacji można przystąpić do siewu po 15 maja. Nie wcześniej, bo mogą zostać zniszczone przez przymrozki. Do doniczek można siać je nawet w kwietniu i hodować na parapecie. Po miesiącu będą mogły trafić do gruntu.
Jakie wymagania mają ogórki?
Ogórki lubią ziemię przepuszczalną i próchniczą. Dodatkowo najlepsze będzie dla nich podłoże zasadowe. Nasiona w ziemi umieszczaj na głębokości 1,5-2 cm. Dodatkowo do jednego dołka włóż 1-3 nasiona. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że któreś z nich na pewno wykiełkuje (kiełkują już po 5-10 dniach). Oczywiście, jeżeli wykiełkuje więcej roślin, to usuń te najsłabsze. Jeśli chcesz mieć gwarancję, że nasiona się przyjmą, namocz je przed siewem w wodzie o temp. pokojowej – przez jedną dobę.
Jeszcze jeden trik ogrodniczy na ochronę nasion ogórków przed szkodnikami polega na obtoczeniu ich w mączce bazaltowej. Ten środek działa jak bariera ochronna. Jest całkowicie naturalny i nieszkodliwy.
Zanim posadzisz ogórki z rozsady do gruntu, powinieneś je przez co najmniej tydzień hartować. Codziennie wystawiaj je na dwór na kilka godzin, aby przywykły do zimna. Ewentualne przymrozki w maju zniosą dużo lepiej.
Zaradni ogrodnicy przeważnie szykują glebę pod ogórki jesienią, przekopując ją z obornikiem. Wzbogacona o ten nawóz będzie zasobna na wiosnę w składniki pokarmowe kluczowe do rozwoju roślin. Jeśli zapomniałeś kilka miesięcy temu nawieźć ziemię, bez obaw. Możesz ją jeszcze ulepszyć. Uzbieraj dość dużą ilość pokrzywy – same liście bez korzeni i zanieś je do warzywnika. Wykop dół o głębokości i szerokości około 40 cm. Do 1/2 wysokości umieść w nim rozdrobnione ziele. Na wierzchu rozrzuć niewielką ilość kompostu (około pięciu garści) i wszystko podlej wodą. Poczekaj, aż wsiąknie, a potem przykryj warstwą gleby. Teraz możesz już sadzić ogórki. Między korzeniami a zakopanymi liśćmi musi być odpowiednia przerwa (ok. 10 cm), więc zachowaj ją. To wszystko. Doczekasz się wielu zdrowych plonów.
Czytaj też: Moja babcia robiła to zawsze. Pomidory miała soczyste jak z bajki