Skrzydłokwiat jest jedną z najbardziej lubianych roślin doniczkowych, hodowanych w polskich mieszkaniach i ogródkach. Jest łatwy w uprawie, ale nieraz zdarza się, że nie wypuszcza kwiatostanów. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.
Skrzydłokwiat nie kwitnie? Oto możliwe przyczyny
Jeżeli właściwie ustalisz przyczyny, to będziesz także mógł im łatwo zaradzić. Trzymaj się poniższych wskazówek.
Wielu hodowców dobrze wie, że skrzydłokwiatu nigdy nie powinno się ustawiać w pełnym słońcu. Jednak nie lubi on także całkowicie zacienionych stref. Właśnie takie warunki sprawiają, że roślina niemal na pewno nie zakwitnie. Najlepiej umieścić doniczkę w miejscu, gdzie jest dużo światła, ale bezpośrednio nie padają na nią promienie słoneczne.
Złe nawożenie
Mnóstwo ludzi wzmacnia skrzydłokwiaty nawozami przeznaczonymi dla roślin doniczkowych o zielonych liściach. Z jednej strony wydaje się to rozsądne, ponieważ spore, rozłożyste, zielone liście to ozdoba tej rośliny. I faktycznie, zastosowanie rozmaitych preparatów zasobnych w azot i pozostałe substancje przyspieszające rozwój zielonych liści, jest bardzo skuteczne. Aczkolwiek efektem ubocznym takiego odżywienia będzie zahamowanie rozwoju kwiatów.
Czym odżywić skrzydłokwiat?
Jeśli miałeś do czynienia z takim problem, jak wyżej, powinieneś zmienić zwykły nawóz na taki, który jest źródłem fosforu i potasu. Jest to nawóz dla roślin kwitnących. Doskonale sprawdzą się fusy z kawy! Obfitują w potas, fosfor, azot i magnez, a nawożenie nimi skrzydłokwiatu jest banalne. Wystarczy wsypać resztki kawy wprost do doniczki albo do wody, którą podlewana jest sadzonka. Naturalny środek powinien być stosowany co mniej więcej 2 dni. To powinno dość szybko rozwiązać problem. Zamiana nawozu raczej nie powinna skutkować wystąpieniem jakiejś niekorzystnej reakcji.
Skrzydłokwiat nie lubi twardej i zimnej wody
Podlewając roślinę taką wodą, powstają specyficzne brunatne przebarwienia na liściach. Pamiętaj, że to kwiat pochodzący z tropików, więc podlewaj go wodą miękką i letnią. Nawadniaj roślinę z umiarem. Gleba w doniczce nie powinna być zupełnie mokra, tylko delikatnie wilgotna.
Czytaj też: Podlej tym Zamiokulkasa. Domowa odżywka zapewnia bujność.