Koper to aromatyczna przyprawa, którą często używamy w kuchni, np. dodajemy ją do zup, surówek czy domowych przetworów warzywnych w słoikach. Moja babcia robiła z koperkiem jeszcze jedną rzecz, a mianowicie umieszczała go w szufladach kuchennego regału. Gdy zapytałam ją, dlaczego to robi, powód mnie mocno zdziwił. Jednakże patent ten znam do dziś i w razie potrzeby z niego korzystam.
Koper sprawdzi się w walce z niechcianymi lokatorami w żywności
Dawniej na koperek zwracałam uwagę przede wszystkim w porze letniej, gdy miałam zamiar przyrządzić ogórki kiszone. Mniej więcej w tym samym czasie mole opanowały moją kuchnię i spiżarnię. Stosowałam różne środki do zwalczania robaków, ale nie byłam zbyt mocno zadowolona z efektów. Żałuję, że wtedy nie znałam sposobu, jaki stosowała moja babcia. Do wypędzenia szkodników z kuchni używała gałązek kopru. Gdyby zdradziła mi swój patent wcześniej, uniknęłabym żmudnej walki z nieznośnymi molami i nie musiałabym wyrzucać do kosza „zainfekowanych” produktów spożywczych.
Jak przegonić mole z kuchni?
Szkodniki te lubią żerować w suchych produktach spożywczych. Aby ochronić zapasy kasz, mąki czy warzyw strączkowych, należałoby umieścić całe baldachy kopru w obszarach, w których produkty są składowane. Dzięki temu odpędzą owady. Poza tym bukiet z kopru moja babcia zawsze zawieszała w pobliżu kuchenki. Gdy nie miała kopru w zapasie, używała liści laurowych. I tak nigdy nie marnowała jedzenia.
Przechowywanie suchych produktów
Jeśli masz taką możliwość, to trzymaj zapasy żywności w jednym miejscu. Najlepiej przesyp kasze czy bakalie do szczelnych pudełeczek, których żadne robaczki nie zdołają zniszczyć. Moja babcia zawsze przechowywała takie produkty w szklanych słoikach z zakrętką.