Już za kilka dni w Polsce obchodzić będziemy Wszystkich Świętych. Tego dnia groby swoich bliskich zmarłych odwiedzają tłumy rodaków. Jak zatem przygotować nagrobek na listopadowe święto?
Jak dobrze umyć nagrobek?
Nagrobki powinny być czyszczone przynajmniej kilka razy w roku. Dzięki temu unikniemy szybkiego niszczenia materiału, z którego zostały wykonane. Co więcej, regularne czyszczenie nagrobka powoduje, że praca taka trwa o wiele krócej.
Jeśli nagrobek wykonany jest z materiału takiego jak piaskowiec, marmur czy też granit to jego czyszczenie powinniśmy przeprowadzić bardzo delikatnie. Do porządków przyda nam się zmiotka oraz szufelka, a także mały nożyk i drewniana łopatka, do usuwania mchu. Do umycia płyt potrzebować będziemy natomiast miękkiej szczotki, gorącej wody i płynu do mycia naczyń. Przydać się może także gąbka, ściereczka i niezbyt duże wiadro. Warto mieć przy sobie także sekator i grabki.
Używajmy delikatnych preparatów do mycia
Czyszczenie grobu zaczynamy od usunięcia z niego starych zniczy, kwiatów i wiązanek, a także zmiecenia liści i gałęzi. Chwasty, które wyrosły dookoła grobu warto wyrwać lub wyciąć przy pomocy sekatora, a ziemię dobrze zgrabić.
Nagrobki granitowe czyścimy przy pomocy środków przeznaczonych do materiałów tego typu. Pamiętajmy jednak, że mocne detergenty mogą zniszczyć płytę i spowodować powstanie przebarwień. Nagrobek z granitu skutecznie umyjemy przy pomocy ciepłej wody z dodatkiem szarego mydła czy płynu do mycia naczyń. Możemy także dodać nieco octu, który zapewni nagrobkowi połysk. Pamiętajmy, aby granitowe nagrobki myć przy pomocy miękkich ściereczek czy gąbek, bowiem są one bardzo podatne na zarysowania.
Podobnie sytuacja ma się w przypadku marmuru. Nagrobki takie powinniśmy myć przy pomocy ciepłej wody z niewielkim dodatkiem detergentu. Pamiętajmy, aby po myciu dokładnie wytrzeć pomnik do sucha, a następnie zakonserwować go preparatami zawierającymi wosk bądź żywicę.