Turyści, którzy na urlop wybierają się do włoskiego Capri, zostaną ukarani grzywną w wysokości do 500 euro, jeśli zostaną przyłapani z plastikowymi torbami, talerzami lub sztućcami. Wyspa wprowadziła 1 maja nowe prawo.

Capri nie jest tu wyjątkiem. Podobne zakazy dotyczące plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku na włoskich plażach obowiązują także w Neapolu, Rimini, Rawennie i całej Apulii, a także na wyspach Ischia, Lampedusa i Linosa.

– To duża zmiana, ale jeśli ratujemy środowisko, myślę, że nikt nie będzie narzekał – powiedział w rozmowie z „The Times” o wprowadzonym właśnie zakazie i karach za jego nierespektowanie burmistrz Carpi Giovanni De Martino. Brytyjskie media obszernie opisują zmiany we włoskim prawie, ponieważ turyści z Wysp Brytyjskich są jedną z największych grup odwiedzających Włochy.

– Wszyscy słyszeliśmy o słynnej plastikowej wyspie, która istnieje w morzu – oświadczył De Martino, wyjaśniając powód wprowadzenia zakazu, który ma zacząć obowiązywać od 15 maja. Nowe regulacje dotyczą całej wyspy, ze szczególnym uwzględnieniem plaż i wybrzeża.

Troska o środowisko naturalne przyświecała również włodarzom w innych miejscowościach turystycznych we Włoszech, którzy wprowadzili podobne zakazy. W całej Apulii latem będzie obowiązywał dodatkowo całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych plastikowych talerzy, słomek i kubków.

Prowadzona we Włoszech kampania Plastik Free ma coraz większy zasięg. Przed wyjazdem do tego kraju na wakacje warto więc zapoznać się z lokalnymi przepisami, by uniknąć płacenia wysokich grzywien.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę