Fot. Wikipedia

3-krotna medalistka mistrzostw Europy w sztafecie 3×100 metrów i biegu na 80 metrów przez płotki, trzykrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich – Maria Piątkowska nie żyje – poinformował Polski Związek Lekkiej Atletyki. Miała 89 lat.

Maria Piątkowska urodziła się w Goleni (obecnie Rumunia) w 1931 roku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej przeniosła się z rodzicami Wileńszczyzny na Mazury. Pierwsze kroki w sporcie stawiała w 1957 roku w Giżycku.

Maria Piątkowska największe triumfy w swojej karierze święciła w latach 50. i 60. Debiut na igrzyskach zanotowała w 1952 roku w Helsinkach, brała także udział na Olimpiadach w Rzymie (1960) i Tokio (1964). Wielokrotnie ponadto startowała w mistrzostwach Europy, mistrzostwach świata i imprezach o randze akademickiej.

Największe sukcesy święciła w 1962 roku w Belgradzie, gdzie wraz z koleżankami wywalczyła złoty medal w sztafecie i brąz w biegu na 80 metrów przez płotki (choć taki sam czas miały dwie inne zawodniczki). W 1958 roku w Sztokholmie z kolei Polki z Piątkowską w składzie zajęły trzecie miejsce. Była również rekordzistką świata w sztafecie.

Piątkowska startowała ponadto w skoku w dal i pięcioboju. Bardzo często uznawano ją za jedną z najbardziej wszechstronnych polskich sportsmenek pierwszych dekad po wojnie.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę