pralka
fot. Pixabay

Pozbycie się kamienia z pralki jest istotne, jeśli chcemy, aby nasz sprzęt działał tak, jak należy, a rachunki za jego eksploatację były w miarę niskie. Dziś pokażemy wam jak tego dokonać przy pomocy kwasku cytrynowego.

Dlaczego w pralce powstaje kamień?

Kamień tworzy się pod wpływem twardej wody. Znajduje się w niej sporo soli magnezu i wapnia, które pod wpływem ciepła rozbijają się na stały osad i dwutlenek węgla. Składniki te wraz ze zwykłymi cząsteczkami brudu osiadają na grzałce pralki. Z tego powodu kluczowe jest systematyczne czyszczenie urządzenia.

Jak oczyścić pralkę z kamienia? Dlaczego warto usuwać kamień?

Kamień utrudnia przewodzenie ciepła, w wyniku czego pralka będzie musiała przy każdym użyciu z coraz większą mocą podgrzewać grzałkę, aby zachować odpowiednią temperaturę w czasie prania. Skutkuje to wyższymi kosztami energii oraz awariami kluczowych elementów i całego urządzenia.

Ucierpi na tym jakość prania i będzie ono dłuższe, nawet przy uniwersalnym trybie czyszczenia. Lepiej systematycznie czyścić pralkę z kamienia przy użyciu kwasku cytrynowego, aby nie dopuścić do wszelkich możliwych dysfunkcji z wewnętrzną aparaturą, niż doprowadzić później do poważnej awarii pralki. Nie wspominając już o wyższych rachunkach za prąd.

Jak czyścić pralkę z kamienia przy pomocy kwasku cytrynowego?

Jeżeli chcesz usunąć kamień, powinieneś wyczyścić samą grzałkę albo całą pralkę. O ile przypadek nie jest poważny i dbasz o swoje urządzenie, to zazwyczaj wystarcza samo wyczyszczenie grzałki. Najpierw ją wyjmij i wstępnie oczyść pod bieżącą wodą z zabrudzeń (pamiętaj, aby nie skrobać jej ostrym narzędziem). Potem 2 litrowy pojemnik zalej w 1/4 gorącą wodą i dodaj do niej 3 łyżki kwasku cytrynowego, zamieszaj, aby się rozpuścił. Wsadź do pojemnika grzałkę i dolej gorącej wody – powinno być jej tyle, aby grzałka była całkowicie w niej zanurzona. Zostaw ją na noc, aby kwasek zadziałał i tyle. Czysty element możesz znów umocować w pralce.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę