rośliny w pomieszczeniu
fot. Pexels

Przed wyjazdem na wczasy wiele osób oddaje klucze od mieszkania komuś z rodziny lub sąsiadowi i prosi o systematyczne podlewanie swoich kwiatów. Czasami jednak może się zdarzyć, że ktoś odmówi, co jest dla nas niemiłą niespodzianką. Jak w takim razie ochronić rośliny na czas naszej długiej nieobecności, aby nie zmarniały? Istnieje kilka łatwych sposobów, dzięki którym kwiaty będą miały zapewnioną optymalną ilość wody.

Jak ochronić kwiaty przed wyjazdem?

Przede wszystkim dopilnuj, aby rośliny nie były wystawione na bezpośrednie promieniowanie słoneczne i wysokie temperatury. Ponadto zapewnij im właściwy obieg powietrza. Najlepiej będzie, jeśli zestawisz je z parapetów i umieścisz w jasnym i zimnym lokalu, z dala od okien. Łazienka i korytarz raczej odpadają (zwykle jest w nich ciemno). Drzwi do łazienki i kuchni zostaw uchylone, bo są tam kratki wentylacyjne. Dzięki nim kwiaty będą miały ciągły napływ świeżego powietrza.

Co zrobić, by rośliny nie uschły podczas nieobecności domowników?

Masz do wyboru kilka opcji. Weź butelki po napojach, nalej do nich wody i nałóż nakrętki, nie dokręcając ich. Następnie pojemniki zakop w doniczkach korkami do dołu. Patent polega na tym, że przez niezakręcone do końca nakrętki płyn będzie spływał stopniowo do gleby i ją nawilżał. Przed wyjazdem sprawdź, czy pojemniki nie są zakręcone zbyt luźno lub zbyt ścisło. W pierwszym przypadku woda będzie sączyła się zbyt szybko, a w drugim – zbyt wolno.

Możesz też założyć domową „szklarnię”. Przygotuj spore naczynie, na dnie rozsyp małe kamyki i usytuuj na nich doniczki. Potem podlej hojnie rośliny, nie zapominając także o wylaniu wody na kamienie. Wszystko przykryj prześwitującą folią. Zrób w niej kilka dziurek, a wtedy do roślin dotrze świeże powietrze. Dzięki temu patentowi w doniczkach wilgoć zostanie zachowana na około 7 dni.

Inne sposoby na zabezpieczenie roślin

Jeśli nie zainteresowały Cię powyższe metody, możesz sięgnąć po profesjonalne środki, które kupisz w sklepie ogrodniczym. Chodzi głównie o hydrożel. Na kilka dni przed podróżą połącz go z podłożem w doniczkach, a potem hojnie podlej kwiaty. Środek przyswoi nadmiar płynu i będzie sukcesywnie uwalniał go podczas Twojej absencji.

Czytaj też: Spryskaj tym meble i przetrzyj. Kurz zniknie i prędko nie wróci


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!