REKLAMA

patelnia
fot. screen Youtube / Айдана Жарылқасын

Masz w kuchni jakieś przypalone garnki? Czasami przez chwilowe roztargnienie patelnia czy rondel może otoczyć się spalenizną. W dosłownie kilka sekund powstaje problem, z którym walka może trwać wiele godzin, a nawet dni. Usunięcie zabrudzenia jest sztuką, a środki do czyszczenia ze sklepu często zawodzą. Źle wyglądające naczynia kuchenne można doprowadzić do porządku przy pomocy 1 składnika. Poszukaj go w swojej lodówce. Rozbija nawet najtrwalszą spalenizną, którą będzie można potem odkruszyć bez przeszkód.

REKLAMA

Walka ze spalenizną nie musi być trudna, żmudna i długotrwała

Spalenizna lubi miedziane naczynia. Jeśli nie myjesz ich cyklicznie, mogą non stop osiadać na nich zabrudzenia. Wcale nie musisz walczyć z nimi przy pomocy skrobaczki. Prościej i szybciej będzie, jeśli wypróbujesz łatwy patent, który natychmiastowo wymiecie spaleniznę z powierzchni. Jedynym produktem, który będzie ci potrzebny, jest ketchup.

Natrzyj tym sosem wszelkie pokryte spalenizną naczynia i odstaw je na kilka godzin. W tym czasie składniki czynne będą miały szansę zadziałać. Jeszcze jedna metoda polega podgrzaniu keczupu w środku garnka (o ile brud znajduje się wewnątrz). Potem musisz jedynie podważyć spaloną skorupę przy pomocy np. tępego noża. Warstwa będzie odlepiać się płatami, a przypalone naczynia, które jeszcze niedawno wyglądały potwornie, znów będą cieszyć oko i nadawać się do gotowania czy smażenia.

REKLAMA

Inne powierzchnie, które wyczyści keczup

Niektórzy używają pomidorowego sosu do mycia kranu w zlewie, a nawet srebrnych łańcuszków czy bransoletek. Ketchup pozwala szybciej usunąć ciemny osad i zacieki. Jakie substancje zawiera i dlaczego tak dobrze radzi sobie z brudem? Wszystko za sprawą sporej ilości kwasku cytrynowego i octu kuchennego. Jeśli nie masz tych artykułów w swoim domu, a chcesz wyszorować powierzchnię w kuchni czy łazience, możesz chwycić za ketchup, który zawiera je oba. O tym, że ocet świetnie usuwa spaleniznę, wie każda zaradna gospodyni.

Czytaj też: Sprytny i tani trik na wyczyszczenie klamki u drzwi. Sięgnij po produkt z kuchni

REKLAMA

REKLAMA